– Sierpień to szczególny miesiąc w historii naszej ojczyzny. To miesiąc pamięci, modlitwy. Odwołujemy się do wydarzeń sprzed 77 lat – tymi słowami ksiądz Marian Fatyga, dziekan dekanatu skalbmierskiego, rozpoczął swoją homilię w Kaplicy pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Rosiejowie. Dziś modlono się w intencji mieszkańców tej miejscowości pomordowanych w sierpniu 1944.
– Rosiejów znalazł się na trasie przemarszu oddziałów Niemców i Ukraińców – od strony Miechowa. Weszli tu nocą z 4 na 5 sierpnia 1944 roku – mówi Leszek Śmiech, przewodniczący Rady Miejskiej w Skalbmierzu.
– Zginęły cztery osoby. Stanisław Kuś, Zofia Otmianowska, Andrzej Matecki i Stefan Sokół. Oddziały Niemców i Ukraińców dokonywały aktu terroru wioskach leżących na ich trasie. W pobliskich miejscowościach również wyciągano z domów mieszkańców i mordowano – zaznacza Leszek Śmiech.
Siedem lat temu odsłonięto tutaj tablicą pamiątkową – w hołdzie mieszkańcom rozstrzelanym przez hitlerowców. Wmurowana została na zachodniej ścianie kaplicy. Dziś, na zakończenie porannych uroczystości, złożono symboliczną wiązankę kwiatów, zapalono znicze i odmówiono modlitwę za poległych.
Ksiądz Marian Fatyga podkreśla, że w ramach tygodnia obchodów pacyfikacji Skalbmierza, na godzinę 17.30 zaplanowano koncert ku pamięci ofiar pacyfikacji w skalbmierskiej kolegiacie. W programie utwory m.in. Noskowskiego i Masseneta.
– Melodie zostaną zagrane na flecie i harfie. To bardzo oryginalne instrumenty. Również Andrzej Bienias, regionalista przypomni rys historyczny z sierpnia 1944 roku, opatrzony przeze mnie poetycko-refleksyjnym komentarzem – mówi ksiądz Marian Fatyga.
Pacyfikacja Skalbmierza rozpoczęła się rankiem 5 sierpnia 1944 roku. Popołudniu połączone siły partyzanckie Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej oraz wspierające ich dwa czołgi radzieckie, zdołały odbić miasteczko z rąk Niemców. Pacyfikacja Skalbmierza była bardzo brutalna, historycy mówią o sześćdziesięciu czterech zamordowanych cywilach (kobietach, dzieciach, starcach) i 21 partyzantach. Po stronie niemieckiej życie straciło około stu żołnierzy.
W ramach uroczystości ku czci pomordowanych 4 sierpnia o godzinie 19.30 w Szarbii Zwierzynieckiej odbędzie się Apel pod Pomnikiem Pomordowanych. Ochody zakończy capstrzyk dla upamiętnienia ofiar pacyfikacji Skalbmierza wykonany ze skalbmierskiej wieży. Usłyszeć go będzie można o godzinie 21.
Z kolei w czwartek, 5 sierpnia, główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 15 przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury. O 15.15 złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem św. Rozalii na Rynku, na maszt wciągnięte zostaną flagi – Polski i Unii Europejskiej, a następnie o godzinie 15.40 odbędą się uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Pacyfikacji. O 16 odprawiona zostanie msza święta w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, a o 17 na Cmentarzu Wojskowym złożone zostaną kwiaty.