Pałac w Kurozwękach przechodzi remont, który ma przywrócić obiekt do dawnej świetności. Odnawiane są elewacja oraz wnętrza. Powiększy się także powierzchnia wystawiennicza, a fosa wokół pałacu zostanie wypełniona wodą, co ostatnio miało miejsce w latach 50-tych ubiegłego wieku.
Powierzchnia wystawiennicza powiększy się o 50 proc. – informuje kustosz pałacu Agnieszka Kwiecińska. Muzeum z pamiątkami rodziny Popielów, które obecnie znajduje się na parterze, zostanie przeniesione na poddasze. Wśród najcenniejszych zgromadzonych tam dzieł wymienić można obrazy polskich artystów: Piotra Michałowskiego, Józefa Mehoffera, Henryka Siemiradzkiego, Walentego Wańkowicza – przyjaciela Adama Mickiewicza, autora dwóch portretów rodzinnych oraz portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego ze szkoły Bacciarellego.
Oprócz obrazów, będzie można zobaczyć rodzinne fotografie, srebra, zegary, odznaczenia, książki, porcelanę i wiele różnych pamiątkowych eksponatów. Na poddaszu powstanie również galeria obrazów Józefa Czapskiego wraz z wystawą poświęconą jego osobie. Na ścianach wisieć będą 24 obrazy tego malarza z prywatnej kolekcji Michała Popiela. Nowością w muzeum będą elementy multimedialne oraz ekspozycja na temat Kurozwęk. Będzie można obejrzeć film, ponieważ działać będzie małe kino.
Zmiany dotyczyć będą również salonów znajdujących się w pałacu.
– Wszystkie zostaną wyremontowane – dodaje kustosz Agnieszka Kwiecińska. W sali balowej zawisły już nowe, kryształowe żyrandole, odnowiono też polichromię. W każdym z salonów odnowiony zostanie także kominek. Część z nich jest oryginalna, natomiast kominek w sali balowej zostanie odtworzony na wzór dawnego. Do salonów powróci wystrój, jaki w przeszłości posiadały takie miejsca. Na ścianach będzie boazeria oraz adamaszek.
Właściciel zespołu pałacowo-parkowego w Kurozwękach Michał Popiel podkreśla, że po zakończeniu prac zwiększy się dostępność tego obiektu dla zwiedzających. Zamontowana zostanie winda, której do tej pory nie było, dzięki czemu osoby niepełnosprawne oraz starsze, mające problemy z poruszaniem się będą mogły zwiedzić cały pałac i wszystkie ekspozycje.
Remont potrwa do czerwca przyszłego roku.
Mimo prowadzonych prac, pałac jest czynny dla zwiedzających. Można zobaczyć odnowioną salę balową, muzeum skarbów i pamiątek rodzinnych, salę portretów oraz salony: czerwony i zielony.
Całkowity koszt prac wyniesie ponad 15 mln zł. Prace są prowadzone dzięki dotacjom z Unii Europejskiej i budżetu państwa, które pokrywają 80 proc. kosztów.
Jak będzie wyglądał pałac w Kurozwękach oraz jego otoczenie po remoncie? Niektóre projekty dostępne są na stronie internetowej Pałacu Popielów.