Piąty – dwudniowy – rajd pieszy z Pińczowa do Działoszyc zapoczątkował świętowanie 77. rocznicy powstania Republiki Pińczowskiej. Około 40 piechurów z Pińczowa, Buska, Kazimierzy i Wrocławia wyruszyło sprzed budynku Muzeum Regionalnego w Pińczowie.
Jak informuje Dariusz Greń ze Związku Strzeleckiego „Niepodległość”, trasa rajdu liczy ok. 34 kilometrów i prowadzi przez miejsca ściśle związane z Republiką Pińczowską.
– Organizując trasę braliśmy pod uwagę walory widokowe jak również historyczne. Odwiedzamy ważne miejsca przypominające wydarzenia związane z Republiką Pińczowską. Składamy znicze na trzech mogiłach po drodze: w lesie skrzypiowskim, Młodzawach i Kozubowie – mówi Dariusz Greń.
Pierwsza część rajdu zakończy się w Kozubowie, gdzie o godzinie 18.00 pod pomnikiem czynu partyzanckiego odbędą się główne uroczystości. Dariusz Greń mówi, że uczestnicy oddadzą hołd obrońcom Republiki Pińczowskiej, którzy oddali swoje życie za wolność naszego kraju.
– Jesteśmy im winni pamięć. Dopóki my o nich pamiętamy, ta historia trwa. Piłsudski powiedział. „Nie można myśleć o przyszłości nie znając przeszłości” – dodaje Dariusz Greń.
Ryszard Barna, wicestarosta powiatu pińczowskiego podkreśla, że cieszy go postawa młodych ludzi biorących udział w rajdzie.
– Są gotowi na ten duży wysiłek i nie trzeba ich motywować do oddania hołdu naszym bohaterom. Musimy przekazywać historię o tych ludziach, którzy za naszą wolność przelali krew. Bez tych powstań, duch w narodzie by umarł – uważa wicestarosta.
W rajdzie biorą także udział uczniowie z Głównej Wojskowej Szkoły Średniej we Wrocławiu. Oliwia Łukasik podkreśla, że pamięć o wydarzeniach historycznych jest jej obowiązkiem.
– Warto pamiętać o ludziach, którzy zapisali się na kartach naszej historii. Robili dobre i ważne rzeczy. A po drugie rajd pieszy to ruch, a ruch to samo zdrowie – twierdzi Oliwia.
W niedzielę o godzinie 6.00 piechurzy wyruszą w stronę Działoszyc, gdzie o godzinie 12.00 wezmą udział w uroczystościach na Rynku. Uczestnicy rajdu złożą wiązanki przed tablicą upamiętniającą wejścia zwiadu Józefa Piłsudskiego do Działoszyc, na cmentarzu i przy szkole w Działoszycach.
Republika Pińczowska powstała w 1918 roku po rozbrojeniu przez mieszkańców miasta oddziału wojsk okupacyjnych. W 1944 roku po wyzwoleniu miasta spod okupacji Niemieckiej i przejęciu władzy przez oddziały partyzanckie utworzono tak zwaną drugą Republikę Pińczowską.