Najnowocześniejsze na świecie urządzenie do dezynfekcji i dekontaminacji za pomocą światła ultrafioletowego zostało przekazane do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. UVD Robot został dostarczony do polskich szpitali i placówek opiekuńczych, dzięki rozstrzygniętemu przetargowi Komisji Europejskiej.
Anna Mazur-Kałuża, rzecznik szpitala informuje, że skuteczność urządzenia polega na promieniowaniu światłem ultrafioletowym. Przerywa ono łańcuch zakażeń, niwelując w ten sposób skupiska chorobotwórczych mikroorganizmów.
– Redukowanie ryzyka przenoszenia patogenów jest szczególnie ważne w salach operacyjnych, na oddziałach intensywnej opieki medycznej, w szpitalnych oddziałach ratunkowych czy w salach chorych – mówi.
UVD Robot usuwa chorobotwórcze mikroorganizmy, takie jak wirusy, bakterie oraz grzyby przez niszczenie promieniami ultrafioletowymi ich struktury DNA. Rzecznik zauważa, że nie istnieją patogeny odporne na bakteriobójcze promieniowanie UV-C.
– Efektem przerwania łańcucha zakażeń jest mniejsza liczba infekcji szpitalnych. Urządzenie oczyszcza zarówno powietrze, jak i wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu – dodaje Anna Mazur-Kałuża.
Sprzęt po wstępnym zaprogramowaniu działa samodzielnie i nie wymaga obsługi. Wykorzystanie robota obniża koszty dezynfekcji, ponieważ nie są potrzebne żadne środki chemiczne. Ponadto, przyczynia się do oszczędności czasu i kosztów pracy personelu sprzątającego. Dezynfekcja sali operacyjnej trwa około 15-20 minut.
W ramach przetargu, przeprowadzonego przez Komisję Europejską, zakupiono 200 takich urządzeń. 18 z nich trafiło do Polski.