Czarniecka Góra, Czarna i Janów – to trzy miejscowości, które gmina Stąporków zgłosiła w Ministerstwie Zdrowia jako strefy uzdrowiskowe. To kolejny krok w kierunku stworzenia operatu uzdrowiskowego dla Czarnieckiej Góry i w przyszłości uzyskania statusu uzdrowiska.
Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa informuje, że centrum strefy uzdrowiskowej byłaby Czarniecka Góra, to tu powstawałyby obiekty związane z lecznictwem. Równolegle gmina przygotowuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
– Wierzę w to, że posiadając tak duże walory turystyczne i leczniczy klimat zbudujemy w tym miejscu też budynki związane z lecznictwem uzdrowiskowym – mówi.
Jak dodaje Justyna Kołodziejczyk, rzecznik prasowy gminy w Czarnieckiej Górze powstałoby zaplecze uzdrowiskowe.
– Byłyby to kawiarnie, pensjonaty, domki, które będą służyły jako zaplecze dla strefy uzdrowiskowej, pełna obsługa ruchu turystycznego – mówi.
W Czarnej i Janowie byłaby większa swoboda, jeśli chodzi o budownictwo, ale wprowadzenie stref wyklucza niektóre formy działalności gospodarczej, np. gromadzenie i przetwarzanie odpadów.
Jak dodaje Dorota Łukomska, dokument z wyznaczonymi strefami po akceptacji ministerstwa zostanie przekazany osobie przygotowującej operat uzdrowiskowy. A ten jest podstawą do przywrócenia statusu uzdrowiska czy obszaru uzdrowiskowego.
– Po wykonaniu badań borowiny, znajdującej się na naszym terenie, przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH do końca roku powinien powstać operat uzdrowiskowy – zapowiada.
Do końca lipca trwa badanie klimatu w Czarnieckiej Górze, Czarnej i Janowie. Następnie wykonany zostanie pomiar hałasu i badanie borowiny czy torfu.
Uzdrowisko działało w okresie międzywojennym. Kuracjusze przejeżdżali tu na leczenie chorób układu oddechowego, a także ruchu, wykorzystując bogate zasoby borowiny oraz wartości uzdrowiskowe miejscowych lasów. Prowadzone obecnie kroki zmierzają do kontynuacji tej działalności. Dodatkowo ma być tam prowadzona rehabilitacja pocovidowa.
Lecznicze właściwości miejscowej wody i suchego leśnego klimatu odkrył pod koniec XIX wieku doktor Michał Misiewicz. Wykupił od hrabiego Jana Tarnowskiego kawałek lasu i założył uzdrowisko.
W czasach rozkwitu w okresie międzywojennym Czarniecką Górę odwiedzili m.in. gwiazda filmowa Jadwiga Smosarska, premier Sławoj Składkowski czy prezydent Warszawy Stefan Starzyński. Latem kursował do kurortu specjalny pociąg.
Po wojnie w budynkach dawnego sanatorium mieściły się różne instytucje.
1946-1953 r. – Dom Wypoczynkowy dla Lekarzy i Farmaceutów,
1954-1955 r. – Państwowy Dom Zdrowia dla Dzieci i powstaje
1956-1971 r. – Państwowe Prewentorium Przeciwgruźlicze dla Dzieci,
1972-1975 r. – Wojewódzki Szpital Rehabilitacji Leczniczej,
1975-1989 r. – Wojewódzki Specjalistyczny ZOZ nad Matką i Dzieckiem,
1989-1995 r. – trwał kapitalny remont obiektu,
1995 r. – wznawia działalność pod nazwą Wojewódzki Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Osób Niepełnosprawnych,
6 maja 2002 r. – zmienia nazwę na Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji.