Plenerowe ekspozycje archiwalnych fotografii Sandomierza można oglądać w trzech punktach miasta. To sąsiedztwo zabytkowego Ratusza, ogrodzenie Domu Długosza oraz dziedziniec dolny Zamku Królewskiego. Prezentowane zdjęcia pokazują dawny wygląd obiektu, przy którym je zainstalowano oraz najbliższego otoczenia.
Pomysłodawcą wystawy jest Piotr Kusal, prowadzący facebookową grupę pn. „Czarno-biała fotografia Sandomierza”. Podkreśla, że na wystawie zauważyć można m.in. zmiany architektoniczne oraz obiekty, których już nie ma. Jednym z przykładów jest pomnik cara oswobodziciela, który kiedyś stał na rynku. Na fotografiach można też zobaczyć np. jak zmieniała się Kamienica Oleśnickich. Zobaczymy też dawnych mieszkańców Sandomierza oraz ich życie codzienne. Na jednym ze zdjęć uwieczniono także pobyt prezydenta Mościckiego w Sandomierzu, w 1939 roku. Miało to związek z wizytowaniem terenów Centralnego Okręgu Przemysłowego. Prezydent zwiedził wtedy Dom Długosza i katedrę.
W przypadku zdjęć Domu Długosza widać np. jak przebiegała restauracja tego obiektu, o którą starano się kilkadziesiąt lat. Jak powiedziała dr Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego, prace prowadzone były pod kierunkiem wybitnego architekta Franciszka Mączyńskiego. Są również fotografie ukazujące końcowy efekt remontu oraz ekspozycje, które były wówczas prezentowane.
Z kolei wystawa plenerowa przy zamku pokazuje ten obiekt m.in. za czasów gdy pełnił funkcję więzienia, co miało miejsce w 20-leciu międzywojennym oraz w PRL-u, w okresie stalinizmu. Prof. Tomisław Giergiel, kierownik działu historycznego w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu zwrócił uwagę m.in. na zdjęcia sprzed 1900 roku, kiedy dziedziniec nie był jeszcze obudowany carskimi budynkami więziennymi. Widać tam zabudowania drewniane, w tym ośmioboczny ciekawy budynek kryty gontem, a w głębi posterunek.
Na wystawach plenerowych jest w sumie około 170 zdjęć, najstarsze są z 1873 roku, a najmłodsze z lat 70-tych XX wieku. Fotografie pochodzą z: Fundacji Ośrodka Karta, Forum Polskiej Agencji Fotografów, Polskiej Agencji Prasowej, Muzeum Okręgowego i z Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach, Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu oraz ze zbiorów prywatnych.
Zorganizowanie wystawy dofinansował Urząd Miasta Sandomierza. Można ją oglądać do 22 sierpnia.