Ciężarówki z gruzem ruszyły. Do końca roku wielkogabarytowe samochody będą kursować przez ścisłe centrum Kielc. Remont Teatru Żeromskiego wkracza w kolejny etap.
Pierwsze ciężarówki załadowano już gruzem, a przed ekipą budowlaną jeszcze kilkaset podobnych załadunków. Przez najbliższe miesiące z placu budowy Teatru im. Stefana Żeromskiego musi zniknąć kilkaset metrów sześciennych gruzu.
Od dziś do jesieni, ciężarówki wywożące odpady będą przejadać przez ścisłe centrum miasta. Trasę po uzgodnieniach z ratuszem wyznaczył Miejski Zarząd Dróg. To ulice: Leśna, Jana Pawła II i Kapitulna.
– Nie spodziewajcie się państwo, że to będzie sznur samochodów, choć i tak może się zdarzyć. Wywóz gruzu będzie się odbywał w miesiącach letnich w lipcu i sierpniu. Natomiast późnią jesienią nadal będą prowadzone prace, więc też będzie wzmożony ruch pojazdów – mówi TVP3 Kielce Jarosław Milewicz, zastępca dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
W pierwszej kolejności z budowy zniknie gruz, który pochodzi z częściowej rozbiórki teatralnej kamienicy przy ulicy Sienkiewicza. Pozwoli to na rozpoczęcie kolejnych prac rozbiórkowych – a z podwórza teatru mają całkowicie zniknąć jeszcze dwie oficyny. Zgodnie z pierwotnym planem, miały zostać rozebrane już w kwietniu, ale ponieważ nie było zgody na przejazd wielkogabarytowych ciężarówek przez miejskie ulice i prywatne posesje, prace zostały wstrzymane.
– Potrzebowaliśmy czasu, na uzgodnienia, które były dość pracochłonne dlatego tyle trwały, ale są one w harmonogramie prac i wszystko wskazuje na to, że terminy nie będą przekroczone – dodaje Milewicz.
Ze względu na duże obciążenia, które będą powodować 42-tonowe samochody, bruk został zabezpieczony matami.
– Wykonawca robót ma zapewnić bezpieczeństwo tego transportu więc do nich należy kierowanie ruchem – zaznacza Przemysław Stachurski z Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.
Generalny remont kamienicy, w której od 140 lat mieści się Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach rozpoczął się w tym roku. Będzie to połączenie najnowocześniejszych trendów i rozwiązań z nutką historii.
– Cieszę się że po rozstrzygnięciach i pozyskaniu środków w kwocie 90 milionów złotych z dotacji ministra i funduszy norweskich rozpoczęliśmy prace – zaznacza Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Teatr po rozbudowie zyska m.in. dodatkową scenę w budynku, który stanie w miejscu obecnych oficyn. Prace mają zakończyć się w 2023 roku.