Coraz trudniejsza sytuacja w świętokrzyskich szpitalach z powodu braku krwi. Anna Mazur-Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach informuje, że lecznica zmuszona jest przekładać zabiegi planowe.
Jak dodaje, krwi brakuje praktycznie na każdym oddziale, ale najpilniej potrzebna jest dla pacjentów hospitalizowanych w klinice kardiochirurgii.
– Zawsze w wakacje borykaliśmy się z problemem braku krwi, ale ten rok jest szczególnie trudny. W naszym szpitalu najwięcej krwi jest potrzeba w klinice kardiochirurgii. Niestety, ale kilkoro pacjentów musi poczekać na zabieg planowy, ponieważ nie mamy dla odpowiedniej. Z uwagi na brak tego leku klinika nie przyjmuje pacjentów, którzy mogą poczekać na swój zabieg – mówi rzecznik szpitala na Czarnowie.
Na zwykłą operację zabezpiecza się dwie, trzy jednostki. Z kolei poważne zabiegi kardiochirurgiczne wymagają sześciu, a nawet siedmiu. Jedna jednostka to 450 mililitrów.
Jak dodaje Anna Mazur-Kałuża, krew potrzebna jest nie tylko na oddziałach zabiegowych, ale także na oddziałach zachowawczych, noworodkowym, dziecięcym, czy na jedynym w województwie dziecięcym oddziale onko-hematologicznym.
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze z powodu braku krwi w ostatnich dniach odwołano kilka zabiegów ortopedycznych, informuje Youssef Sleiman, dyrektor lecznicy.
– W ostatnim czasie mieliśmy problemy z wykonywaniem planowych zabiegów ortopedycznych, szczególnie dotyczących wstawiania endoprotez. Kilka takich zabiegów zmuszeni byliśmy przesunąć. Dlatego apelujemy o oddawanie krwi. Zawsze w okresie letnim było mniej krwiodawców, ale takich problemów nie mieliśmy – dodał Youssef Sleiman.
Izabela Opalińska, rzecznik Świętokrzyskiego Centrum Onkologii informuje, że na razie w szpitalu nie ma konieczności przekładania operacji planowych, ale sytuacja jest bardzo dynamiczna, dlatego także i ŚCO przyłącza się do apelu o honorowe oddawanie krwi.
Jerzy Stalmasiński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach przypomina, że krew mogą oddać osoby zdrowe, ważące ponad 50 kg, które nie przyjmują leków na stałe. Krew mogą oddać również osoby, które zostały zaszczepione przeciw COVID-19. Jednak po przyjęciu preparatu firm Pfizer i Moderna trzeba poczekać po 48 godzin, a w przypadku szczepionek AstraZeneka i Johnson&Johnson 14 dni.
Krew można oddawać w dni powszednie w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Jagiellońskiej w Kielcach, a także w oddziałach terenowych placówkach, czyli w Końskich, Ostrowcu Św., Sandomierzu i Skarżysku–Kamiennej.