Dziś mija 78. rocznica śmierci generała Władysława Sikorskiego, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz Premiera Rządu. Z tej okazji, przy obelisku na Wzgórzu Zamkowym, Stowarzyszenie Pamięci Narodowej „Czwartak” oddało hołd zmarłemu generałowi.
Krzysztof Witkowski ze Stowarzyszenia podkreślał, że generał Władysław Sikorski był jedną z najważniejszych osób w państwie.
– Generał podejmował decyzje polityczne, które rzutowały na losy Polaków. Na skutek jego ustaleń z Józefem Stalinem, obywatele Polski, którzy przebywali wtedy na Sybirze, mogli opuścić ten kraj, a część z nich wstąpiła do Armii Andersa, by kontynuować walkę o lepszą przyszłość. Gdyby nie on, nie wiadomo jak potoczyłyby się losy Polski i Polaków – powiedział Krzysztof Witkowski.
Jak dodał, działania Władysława Sikorskiego nie podobały się koalicjantom i dlatego poniósł śmierć, której przyczyny są do dziś owiane tajemnicą.
Generałowi hołd oddał również Marcin Stępniewski, kielecki radny Prawa i Sprawiedliwości, który stwierdził, że kultywowanie pamięci o bohaterach narodowych jest częścią budowania tożsamości narodowej.
– Kultywowanie pamięci o tak zasłużonych Polakach jak generał Władysław Sikorski, to nie tylko oddanie hołdu, ale przede wszystkim budowanie tożsamości patriotycznej wśród młodzieży i dorosłych Polaków. Tożsamość narodowa jest nam niezbędna do funkcjonowania całego społeczeństwa i pamięci o polskich bohaterach historycznych – dodał radny.
W siedzibie Biura Wystaw Artystycznych zorganizowano konferencję, w której udział biorą pracownicy Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej.