Rozpoczynamy wakacyjne poranki z Państwem w Radiu Kielce. Bawimy się słowem. Będzie dużo zabawy językiem, nie tylko polskim. Dziś sentencja łacińska „per aspera ad astra”, co oznacza „przez cierpienie do gwiazd”.
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest poniedziałek, 28 czerwca, 177. dzień roku.
Do końca roku zostało 188 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 04:31
Zachód słońca w Kielcach: 20:52
Dzień trwa 16 godzin i 21 minut, jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 minuty.
Imieniny obchodzą: Ireneusz, Leon oraz Argymir, Ekhard, Heraklides, Heron, Józef, Leona, Lubomir, Marcela, Paweł, Plutarch, Seren, Serena, Wincencja, Wincentam, Zbrosław, Wincentyna
*****
Przysłowie na dziś:
„Czerwiec grudniową pogodę głosi, lipiec dla stycznia wróżbę przynosi”
*****
Nietypowe święta:
Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956
*****
PONIEDZIAŁEK, 28 CZERWCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1944 r. – patrol oddziału partyzanckiego „Wybranieccy” pod dowództwem Eugeniusza Kózki „Franek” na szosie Daleszyce – Górno przeprowadza zasadzkę w którą wpada samochód terenowy, na gąsienicach. Zabity został jeden żołnierz Wehrmachtu.
*****
PONIEDZIAŁEK, 28 CZERWCA: W POLSCE
1794 r. – masowe wieszanie zdrajców ojczyzny – tj. członków prorosyjskiej Konfederacji Targowickiej na Pl. Zamkowym przez lud Warszawy.
1914 r. – w Sarajewie zamordowany został przez serbskiego bojowca Gawriło Principa następca tronu Austro-Węgier arcyksiążę Franciszek Ferdynand, co zdynamizowało napiętą sytuację międzynarodową i stało się bezpośrednią przyczyną wybuchu międzynarodowego konfliktu zbrojnego (I wojna światowa).
1919 r. – w Wersalu Roman Dmowski i Ignacy Paderewski podpisali w imieniu Polski traktat pokojowy (Traktat Wersalski), który formalnie przywrócił Polskę na mapę Europy i stał się fundamentem nowego porządku w Europie lat 20. i 30.
1924 r. – rozporządzeniem prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego zostało powołane przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe.
1927 r. – na Wawel sprowadzono z Paryża prochy Juliusza Słowackiego. Podczas uroczystości Józef Piłsudski wypowiedział historyczne słowa: Są ludzie i są prace ludzkie, tak silne i tak potężne, że śmierć przezwyciężają, że żyją i obcują między nami.
1956 r. – w Poznaniu wybuchły protesty robotnicze („Poznański Czerwiec”), które przekształciły się w masowe demonstracje o charakterze antykomunistycznym, krwawo stłumione przez wojsko, milicję i służby bezpieczeństwa. Zginął m.in. 13-letni Romek Strzałkowski oraz blisko 100 osób. Nazajutrz premier PRL Józef Cyrankiewicz w przemówieniu radiowym zapowiedział, że każda ręka podniesiona na władzę ludową będzie odrąbywana, co oznaczało zapowiedź krwawego tłumienia jakichkolwiek protestów społeczeństwa.
*****
PONIEDZIAŁEK, 28 CZERWCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Prezydent Andrzej Duda odwiedzi dziś Lubelszczyznę; w Zalesiu (gm. Ryki) spotka się z mieszkańcami. Planowane jest wystąpienie prezydenta RP. Wcześniej prezydent złoży wieniec pod pomnikiem majora Mariana Bernaciaka „Orlika” oraz zasadzi Dąb Pamięci przy OSP Zalesie.
Po południu w Chrzanowie (pow. janowski) prezydent weźmie dział w pikniku rodzinnym, który odbędzie się na stadionie sportowym przy Publicznej Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Planowane jest wystąpienie Prezydenta RP.
# # #
W ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej dziś w Rogalinie spotkają się szefowie dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich. Gospodarzem spotkania, które odbędzie się w historycznym zespole pałacowo-parkowym w Rogalinie pod Poznaniem, jest szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. Udział w nim wezmą również: minister spraw zagranicznych i europejskich Chorwacji Gordan Grlić Radman, komisarz UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi oraz specjalny przedstawiciel UE ds. dialogu Belgrad-Prisztina i innych kwestii regionalnych Miroslav Lajcak.
Jak podało MSZ, wśród najistotniejszych tematów spotkania znajdą się m.in. zagadnienia związane z polityką rozszerzenia UE, współpraca w kontekście pandemii COVID-19 i odbudowy postpandemicznej oraz wzmocnienie partnerstwa regionalnego.
# # #
Dziś w Poznaniu odbędą się główne uroczystości 65. rocznicy Czerwca ’56. 28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko.
Główne obchody rocznicowe rozpoczną się o godz. 19.00 pod Poznańskimi Krzyżami. Wezmą w nich udział m.in. uczestnicy czerwcowego zrywu oraz przedstawiciele władz.
Robotniczy bunt przeszedł do historii jako Poznański Czerwiec. W jego trakcie życie straciło 58 osób, a około 240 zostało rannych.