Zaliczana jest do jednych z najstarszych parafii diecezji kieleckiej. Dziś świętuje jubileusz 900 lat istnienia. Mowa o świątyni pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kijach, w powiecie pińczowskim.
Mszy świętej dziękczynnej przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Jak podkreślił, gdy ta parafia powstawała i przez kolejne wieki, była miejscem wyjątkowym i ważnym na mapie ówczesnej diecezji krakowskiej. Wówczas wokół nie było wielu świątyń. Przez 900 lat istnienia tej parafii rozwijała się tu wiara, która przetrwała liczne dziejowe burze, ludzkie kaprysy, odstępstwa, naturalne katastrofy oraz inne zagrożenia – mówił biskup.
– Jubileusz, jak czytamy w księdze kapłańskiej, a więc w księdze Starego Testamentu, nie jest jakimś festynem, ale czasem, który obfituje w łaski, przebaczenie i pojednanie, sprawiedliwość i wzajemną zgodę. To czas wykonywania Bożych ustaw, przestrzegania i wprowadzania ich w życie, by było bezpieczne – zaznaczył.
Biskup dodał, że jeśli parafianie tej wspólnoty chcą owocnie i mądrze przeżywać jubileusz to potrzebny jest szczery rachunek sumienia. Zaznaczył, że nie są najważniejsze pomniki, resztki historycznej architektury, organy czy świecące posadzki. Przywołując słowa św. Ireneusz biskup podkreślił, że chwałą Boga jest żywy człowiek.
– Tutejsza świątynia stanowiła zawsze centrum życia religijnego, kulturalnego i społecznego – podkreślił z kolei ksiądz Leszek Kowalczyk, proboszcz parafii w Kijach. Dodał, że jubileusz to nie tylko dzisiejsze dziękczynienie, ale wydarzenia które trwały cały rok
– W czasach przedrozbiorowych przy parafii rozwijały swoją działalność instytucje dobroczynne, społeczne i oświatowe. Od 1598 roku przy kościele funkcjonował szpital dla ubogich, który dawał schronienie i pomoc ludziom biednym lub chorym. Co najmniej od XV wieku przy parafii istniała szkoła, która poświadczona jest w wielu źródłach. Jednak z powodów finansowych, jej działalność wygasła – mówi.
Dawniej, jak dodał proboszcz, parafia posiadała bogatą bibliotekę. Znajdowały się w niej książki autorów polskich i zagranicznych poświęcone tematyce religijnej, teologicznej, z dziedziny rolnictwa i ogrodnictwa. Kije przechowują też pamięć o rycerzach z Grunwaldu. Do najsłynniejszych należy Mściwój zwany także Mszczujem, który miał pokonać Ulryka von Jungingena na polach Grunwaldu. Płaszcz wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego, jako trofeum, rycerz przekazał w ofierze kościołowi w Kijach, gdzie cenny artefakt służył jako ornat. Okazały monument rycerza od 2013 roku stoi na placu przed urzędem gminy w Kijach. Tradycją w Kijach stało się już, że codziennie od 2013 roku o godzinie 14.00 możemy usłyszeć dziesięć uderzeń dzwonów kościelnych, co upamiętnia fakt wiktorii grunwaldzkiej. Obecnie w kościele parafialnym w Kijach wierni oraz turyści mogą podziwiać replikę historycznego ornatu.
W uroczystościach jubileuszowych udział wziął także poseł Krzysztof Lipiec. Podkreślił, że parafia w Kijach bardzo mocno wpisała się w historię naszego narodu, również postaci, które związane są mocno z parafią, jak chociażby książę Henryk Sandomierski, czy słynny rycerz Mszczój.
– To cieszy, że parafianie tak licznie przybyli na ten jubileusz. To piękna rzecz, bo warto o historii pamiętać tak, aby można było zbudować piękną przyszłość. Sądzę, że tutaj na parafianach można polegać, życzę im „Szczęść Boże”. Cieszę się, że ta uroczystość pięknie wpisała się we współczesność naszej świętokrzyskiej ziemi – dodał.
Z okazji jubileuszu Szkoła Podstawowa w Kijach przygotowała okolicznościowy album historyczny. Trwa też piknik wojskowy, podczas którego można zobaczyć sprzęt wykorzystywany przez żołnierzy, np.: czołg Leopard, który został sprowadzony z bazy wojskowej spod Warszawy i wóz bojowy rosomak. Zaplanowano też koncert kasztelańskiej orkiestry, są dmuchańce oraz karuzela. O godzinie 19.00 rozpocznie się koncert grupy Energy Folk.
Ślady życia religijnego w Kijach sięgają czasów wczesnego średniowiecza, gdy miejscowość była własnością książęcą, później przeszła w ręce prywatne. W I poł. XII w. w Kijach mieściła się siedziba kasztelanii czechowskiej. W tym stuleciu powstała parafia i wzniesiono pierwszy kościół w stylu romańskim z kamienia. Do dziś zachowało się kilka elementów – portal, okienko, fragment muru.
Obecny kościół wczesnobarokowy, murowany, powstał w I poł. XVII w. Nawa wyższa, czteroprzęsłowa, prezbiterium niższe, po bokach dobudowane w XVIII w. późnobarokowe kaplice z rokokowymi ołtarzami. W barkowym ołtarzu głównym znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Łaskawej z Dzieciątkiem. Po obu stronach nawy są ołtarze rokokowe. Po lewej w ołtarzu możemy zobaczyć patronów: św. Piotra i Pawła, u góry – Ojciec Pio. Ozdobą wnętrza są także obrazy świętych polskich autorstwa słynnego malarza z XVIII w. Kazimierza Mołodzińskiego m.in. św. Jacka Odrowąża.
Wokół kościoła rozciąga się okazały ogród, który powstał z inspiracji śp. Franciszka Miecznikowskiego – artysty z Krakowa, autora wielu ozdobnych elementów metalowych w kościele.
Aktualnie parafia w Kijach liczy ok. 2,8 tys. osób.