Ponad 150 eksponatów sakralnych w tym m.in. krucyfiksy, szaty liturgiczne i wiele innych obiektów można zobaczyć w Muzeum Regionalnym w Pińczowie. Wszystko to za sprawą nowej wystawy zatytułowanej „Propius ad Deum – sztuka sakralna na Ponidziu”.
– To niezwykła wystawa, na której prezentowane są eksponaty z kościołów znajdujących się w gminie Pińczów. To świątynie pod wezwaniem: św. Tekli w Krzyżanowicach, św. Jana Chrzciciela w Zagości, Nawiedzenia NMP w Bogucicach, Ducha Świętego i Matki Bożej Bolesnej w Młodzawach Małych, św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie oraz Nawiedzenia NMP (Klasztor OO. Franciszkanów) w Pińczowie – wymienia Justyna Dziadek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie. – To sześć przepięknych kościołów z długą i niesamowitą historią. Na wystawie można oglądać monstrancje, szaty liturgiczne, naczynia, kielichy, puszki na komunikanty, obrazy, rzeźby – dodaje.
Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa ma nadzieję, że na zwiedzanie wystawy będą przyjeżdżać osoby z całego regionu. – Po raz kolejny możemy podziwiać piękno Ponidzia, ziemi pińczowskiej. To obiekty sztuki sakralnej, bliskie naszej wierze – podkreślił.
Jan Staworzyński, proboszcz kościoła parafialnego pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie określił wystawę mianem wyznania wiary.
– Te eksponaty są mi bardzo bliskie. Prawie od dziecka interesowała mnie historia, to co tworzyło naszą tożsamość narodową. Jestem przekonany, że to co tutaj zobaczymy jeszcze bardziej nas przekona i pociągnie nie tylko do historii, do ukochania tej ziemi ponidziańskiej, ale otworzy jeszcze bardziej nasze serce na Boga i na to co dziś jest bardzo potrzebne – mówił.
Z kolei ksiądz Marek Podyma, proboszcz parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju w trakcie wernisażu przytoczył słowa zawarte w tryptyku rzymskim Jana Pawła II.
– Przez te sakralne pamiątki, my idziemy do źródeł naszej religii, cywilizacji, kultury i tego co dzisiaj stanowimy – powiedział.
Wernisaż wystawy uświetnił chór, który działa przy parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju pod batutą Jarosława Mrożka, chór, którego duchowym opiekunem jest ksiądz Marek Podyma.
Obiekty będzie można podziwiać na krużgankach oraz w sali konferencyjnej muzeum do końca tego roku.