Bogdan Wenta, tym razem z wotum zaufania. Otrzymał je po raz pierwszy od objęcia urzędu. Było to możliwe, dzięki wsparciu większości radnych Prawa i Sprawiedliwości. Prezydenta poparło w sumie 17 z 25 rajców.
Kamil Suchański, przewodniczący klubu Bezpartyjni i Niezależni, i do niedawna przewodniczący rady podkreśla, że jego klub w 100 proc. był przeciwny udzieleniu wotum.
– Nasza krytyczna opinia o prezydencie Kielc była znana od dawna. Myślę, że na dzisiejszy wynik miała wpływ pewna arytmetyka oraz kalendarz zdarzeń, czyli zbliżające się głosowanie nad absolutorium w sejmiku. Widać jak koalicja kilku ugrupowań stale się rozwija – komentuje Kamil Suchański.
Były przewodniczący podkreśla, że porozumienia ponadpartyjne w samorządzie są jak najbardziej mile widziane, jednak nie powinny dotyczyć spraw personalnych, a tego co istotne czyli rozwoju naszego regionu.
Anna Kibortt, wiceprzewodnicząca rady miasta z Projektu Wspólne Kielce powiedziała, że wynik dzisiejszego głosowania jest ukoronowaniem starań z ostatnich kilku lat.
– Bardzo się cieszę z wyniku dzisiejszego głosowania nad wotum zaufania. Rokrocznie podchodziliśmy do tych głosowań z nadzieją, wierząc że prezydent Bogdan Wenta uzyska akceptację ze strony radnych innych ugrupowań. Udało się za trzecim razem. Cieszę się, że Bogdan Wenta zdobył zaufanie większej liczby radnych niż poprzednio – powiedziała Anna Kibortt.
W krytycznych słowach dzisiejszą decyzję ocenił Marcin Stępniewski, radny Prawa i Sprawiedliwości, który sam nie wziął udziału w głosowaniu. Jak stwierdził, prezydent Bogdan Wenta, pomimo zdobycia wotum zaufania od radnych może mieć nadal problemy ze uzyskaniem akceptacji ze strony mieszkańców Kielc.
– Prezydent zebrał większość w radzie miasta. Natomiast wątpię by nadal mógł cieszyć się poparciem kielczan. W obecnej sytuacji możemy raczej zapomnieć o referendum w sprawie jego odwołania. Jestem jednak zdania, że za 2,5 roku, gdy dojdzie do wyborów, obecny prezydent zostanie stanowczo rozliczony przez mieszkańców za szkodliwe działania na rzecz miasta – skomentował Marcin Stępniewski.
Katarzyna Czech-Kruczek, wiceprzewodnicząca rady miasta z Koalicji Obywatelskiej, podkreśliła że konsekwentnie co roku głosowała za wotum zaufania dla Bogdana Wenty, ponieważ jak wskazała, dialog i działanie na rzecz Kielc są możliwe. Nawet jeśli nie zawsze wszyscy są zgodni w danej kwestii.
– Jesteśmy samorządowcami i powinniśmy słuchać ludzi, a nie walczyć ze sobą. Musimy ze sobą współpracować nawet pomimo dzielących nas różnic. Radni różnych opcji stwierdzili jednak, że mamy jeszcze dwa lata. Nie jesteśmy zwolennikami chaosu. Nie chcemy iść drogą konfliktu. Możemy tak spierać się kolejne dwa lata, ale nikt tego już nie chce. Daliśmy temu wyraz głosując przeciw wprowadzeniu do porządku obrad dzisiejszej sesji uchwały o referendum. Ciągłe walki są źle odbierane przez mieszkańców miasta – mówiła radna.
Uczestniczący w obradach senator Krzysztof Słoń z PiS powiedział, że wynik dzisiejszego głosowania nad wotum zaufania dla Bogdana Wenty był możliwy do przewidzenia.
– Większość radnych udzieliła w tym roku prezydentowi Kielc dużego kredytu zaufania. Uwzględniając przy tym, że ostatnie kilka miesięcy dla wielu samorządów było trudnych z uwagi na pandemię koronawirusa – powiedział.
Za opowiedziało się 17 radnych, czterech było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu, a jeden radny głosu nie oddał.
GŁOSY ZA: Michał Braun, Jarosław Bukowski, Katarzyna Czech-Kruczek, Anna Kibortt, Dariusz Kisiel, Piotr Kisiel, Monika Kowalczyk, Marian Kubik, Joanna Litwin, Anna Myślińska, Marianna Noworycka- Gniatkowska, Bożena Sieczka, Monika Słoniewska, Arkadiusz Ślipikowski, Karol Wilczyński, Katarzyna Zapała, Jarosław Karyś.
GŁOSY PRZECIW: Maciej Bursztajn, Katarzyna Suchańska, Kamil Suchański, Joanna Winiarska
WSTRZYMALI SIĘ: Tadeusz Kozior, Wiesław Koza, Zdzisław Łakomiec.
BRAK GŁOSU: Marcin Stępniewski