Pokaz obrazu Jana Matejki, korowód Zygmuntowski i rekonstrukcja zawieszenia dzwonu Zygmunt – te i inne atrakcje czekają na krakowian i turystów z okazji zbliżającego się jubileuszu 500-lecia tego wyjątkowego na skalę Polski zabytku.
Obchody 500-lecia Zygmunta zainauguruje poniedziałkowa msza św., która odprawiona zostanie w katedrze na Wawelu. Jednym z najważniejszych punktów programu będzie wystawa „Matejko. Od wielkiego dzwonu”, podczas której zaprezentowany zostanie obraz i szkice pt. „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku”.
– Pokazujemy jeden z obrazów ikonicznych, łączących się z tym celebrowanym w najbliższych dniach wydarzeniem, ale również szkice koncepcyjne, które zachowały się w zbiorach Domu Jana Matejki – Muzeum Narodowego w Krakowie – podkreślił Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, podczas czwartkowej konferencji prasowej.
– Myślę, że to duża atrakcja, zważywszy na wielkie gabaryty obrazów, które popełnił mistrz Matejko – dodał.
Kolejną z zaplanowanych atrakcji będzie multimedialna rekonstrukcja zawieszenia dzwonu na wieży Zygmuntowskiej, która odbędzie się wieczorem dziewiątego lipca; cztery dni później będzie można natomiast wziąć udział w korowodzie Zygmuntowskim, który z Rynku Głównego przejdzie na Wawel.
– Wykonana replika dzwonu będzie szła w dużym pochodzie od Bramy Floriańskiej, aż na Wawel, z paroma przystankami, a później będzie też eksponowana w różnych częściach miasta, po to, aby mieszkańcy mogli zobaczyć, jak wygląda ona naprawdę – podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Spotkanie z dziennikarzami było też okazją do przybliżenia historii tego wyjątkowego zabytku.
– Nie znamy daty dziennej odlania dzwonu Zygmunt, natomiast znamy trzy daty towarzyszące jego zawieszeniu: 28 czerwca 1521 roku – transport dzwonu na Wawel; dziewiątego lipca – jego wyniesienie na wieżę; 13 lipca – wspomnienie św. Małgorzaty, bardzo wtedy czczonej, jako dzień pierwszego dzwonienia Zygmunta – wyjaśnił ks. prałat Jacek Urban, dziekan Krakowskiej Kapituły Katedralnej.
Dzwon Zygmunt waży prawie 13 ton, a jego całkowita wysokość – z jarzmem i sercem – to 450 cm. Jego bicie usłyszeć można aż do 30 km, a żeby wydobyć z niego dźwięk, potrzebna jest siła 12 dzwonników. Jak zauważyła Renata Kopyto, kierownik krakowskiego Domu Norymberskiego, nie wszyscy mieszkańcy miasta wiedzą, że zabytek ten jest dziełem właśnie norymberczyka.
– Powstał on na zamówienie króla Zygmunta Starego, ale jego wykonawcą był Hans Beham, który w 1518 roku przyjechał do Krakowa i pracował na dworze królewskim, odlewając najpierw armaty i kule armatnie – powiedziała kierownik.
– Dopiero w roku 1520 (…) król, po urodzeniu syna, zdecydował się na zlecenie odlania wyjątkowego dzwonu, który do niedawna był największym dzwonem w Polsce, a także jednym z największych w Europie – podkreśliła.
Szczegółowy program obchodów znaleźć można na stronach: www.krakow.pl i www.500-sigismundus.com. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.