Kieleccy radni mają dziś zdecydować, czy udzielić prezydentowi Bogdanowi Wencie wotum zaufania. Przed głosowaniem, obszerny raport o stanie miasta za 2020 rok przedstawiła Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc. Po nim swoje wystąpienie miał Bogdan Wenta.
Mówił o wprowadzonych obostrzeniach, do których musiało stosować się miasto. Spowodowało to m.in. ograniczenia aktywności społecznych i kulturalnych. Włodarz miasta zwrócił uwagę na dobrą współpracę z rządem oraz wojewodą świętokrzyskim.
Prezydent Kielc mówił także o kryzysie gospodarczym w związku z COVID-19. – Stworzyliśmy tarczę samorządową, cały pakiet rozwiązań mający wesprzeć przedsiębiorców, aby mogli przetrwać ten czas – powiedział Wenta. Ograniczenia spowolniły jednak wiele realizowanych inwestycji. Kilka udało się jednak zakończyć.
– Przywróciliśmy do użytku obiekt dworca autobusowego, który stał się centrum komunikacyjnym – stwierdził prezydent. Wymienił także zakończone remonty dróg m.in. Miłej i Rajtarskiej.
Zakończone inwestycje wymieniał również doradca prezydenta Sławomir Gierada. Te wystąpienia ocenili radni.
Marian Kubik z PiS mówi bezpośrednio do Gierady
– Pan się wprowadził do miasta chyba trzy lata temu, bo wszystkie inwestycje, które pan chwalił powstały za prezydenta Wojciecha Lubawskiego, a Bogdan Wenta tylko to podtrzymuje. Rozwój miasta będzie wtedy jak prezydent będzie przyjmować zarówno pochwały, jak i krytykę, bo na razie to kadzenie ze strony swoich ludzi jest zgubne.
Anna Myślińska z PO zarzuca władzom miasta, że nic nie robią w kwestii planów zagospodarowania przestrzennego
– To nieprawda, że w Kielcach nie ma terenów pod zabudowę wielorodzinną. Są, ale miasto idzie na łatwiznę i pozwala na budowę blokowisk wszędzie, gdzie tego chce deweloper. Miasto potrzebuje, a nie ma Miejskiego Konserwatora Zabytków. Istnieje potrzeba ochrony niektórych kieleckich obszarów, a nie ma kto się tym zająć.
Marcin Stępniewski z PiS nie zostawia na prezydencie suchej nitki
– Połowa kadencji prezydenta minęła bardzo szybko. Z pozytywów mogę wymienić finalizację dworca PKS, powstanie CK Technik, przebudowę Witosa i Zagnańskiej oraz rozpoczęcie budowy Głównego Urzędu Miar, który siedzibę będzie mieć w Kielcach. Jednocześnie trzeba powiedzieć, że żaden z tych ważnych projektów nie był inicjatywą Bogdana Wenty. Miasto przez trzy lata zwiększyło dług o 220 milionów, a ten wzrost znacznie przyspieszył w momencie, kiedy władze objął obecny prezydent. Z roku na rok zmniejsza się kwota na inwestycje, kiedy inne miasta na ten cel zwiększają swój budżet. Od początku kadencji, na tereny inwestycyjne nie wydano ani złotówki, a początkowo miało być to sześć milionów. Zauważamy, że po objęciu rządów, spada liczba mieszkańców, a to nigdy nie działo się tak szybko. Według statystyk, z Kielc, na stałe, wyjeżdża sześć osób dziennie.
Kamil Suchański z klubu Bezpartyjni i Niezależni: nie zasłaniajmy się pandemią
– Prezydent odmienił słowo pandemia przez wszystkie przypadki. Rozumiem zaistniałą sytuację, ale nie można zasłaniać złego gospodarowania miastem wirusem. Pandemia stała się odpowiedzią na wszystkie pytania i wątpliwości. Prezydenci Ostrowca Św. czy Starachowic, w tym trudnym czasie wspierali swoich przedsiębiorców, Ostrowiec nawet spłacił swój dług.
Podniósł pan opłatę za miejsce na cmentarzu, w momencie największej umieralności w regionie, to bezduszne. Podwyższył pan też opłatę za wywóz śmieci, którą rada miasta na szczęście zablokowała. Gdyby nie radni, podwyższyłby pan ceny wszystkiego. Kielce są na szarym końcu w kwestii pozyskiwania pieniędzy z funduszów rządowych. Prezydent powinien być kreatorem przyszłości, a Bogdan Wenta nie potrafi reagować nawet na bieżące sprawy. Program peryferii, który był głównym punktem programu wyborczego – leży. Plany zagospodarowania przestrzennego są nadal nie uregulowane.
Michał Braun z Platformy Obywatelskiej uważa, że miasto otwiera się na mieszkańców
– Kielce stają się miastem obywateli, czego dowodzi rekordowa kwota Budżetu Obywatelskiego. Wprowadzono także Zielony Budżet, który wpisuje się w proekologiczne działania miasta. Mamy fundusze na walkę ze smogiem, powołujemy programy, takie jak dofinansowanie do zbiorników na deszczówkę. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie działa sprawnie dzięki sprawnej polityce Bogdana Wenty. Trzy dni zajęło miastu przygotowanie strategii pomocy dla przedsiębiorców i dzięki temu, wiele osób zachowało swoje miejsca pracy. W Kielcach powstało centrum fundacji pozarządowych, wprowadzono ułatwienia w kwestii rejestracji pojazdów. Jeśli ktoś chce oceniać rządy Bogdana Wenty od listopada 2018, to musi pamiętać, że pewny bałagan zostawiła poprzednia władza.
– Jesteśmy natomiast zbulwersowani zarobkami prezesa Wodociągów Kieleckich, który zarabia 500 tys. złotych rocznie, a przypomnijmy, że w zarządzie spółki siedzą osoby związane z władzą miasta. Inne niedociągnięcia to nieodpowiednie działania w sprawie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Dziesiątki odrzuconych wniosków, w których Kielce ubiegały się o dotacje. Kwestia terenów peryferyjnych Kielc nadal nie jest uregulowana. Marszałek województwa Andrzej Bętkowski postarał się, by do województwa świętokrzyskiego trafiło więcej pieniędzy, ale musimy mieć przygotowany wkład własny. Miasto nie może czekać na okazję.
Anna Kibortt chwali prezydenta
– Pomimo wirusa, ograniczanego budżetu, miasto zdało egzamin. Łatwo powiedzieć, że prezydent podwyższa podatki, ale to jest cena za uwarunkowania historyczne i długi, które musimy spłacać. Miasto, mimo długów, prowadzi modernizacje dróg i buduje kolejne. Dobre pomysły nie mają barw politycznych i mimo, iż niektóre przedsięwzięcia nie są stworzone podczas obecnej kadencji prezydenta, a kontynuowane, to najważniejsze, że po prostu są.
– Na pewno nie wszystko, co działo się w 2020 roku, było korzystne. Niektórych spięć z mieszkańcami dało się uniknąć. Jest wiele kwestii na które czekam, czyli ukształtowanie krajobrazowe, które skończy z miejską kakofonią oraz sporządzenie planów zagospodarowania przestrzennego. U mnie Bogdan Wenta uzyskał ocenę pozytywną. Wierzę, że zmiany w kierunku rozwoju miasta będą przebiegać jeszcze szybciej.