Rozpoczęły się zapisy na 40. Kielecką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Chętni do wspólnego pokonania trasy mogą zapisywać się do 5 lipca, na stronie www.pielgrzymka.kielce.pl. W tym roku zapisy są możliwe tylko poprzez formularz internetowy.
Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego na ten rok, w każdej pielgrzymce może wziąć udział maksymalnie 300 osób, które nie przyjęły szczepionki przeciwko Covid-19. Limit nie dotyczy osób zaszczepionych.
Jak informował w rozmowie z Radiem Kielce dyrektor kieleckiej pielgrzymki, ksiądz Marek Blady, w tym roku pielgrzymi przez całą drogę będą nocować w namiotach. Zmieni się też organizacja grup pielgrzymkowych.
– Rezygnujemy z dotychczasowej formy grup z podziałem na kolory, tak więc nie będzie szło 13 grup, według kolorów, które znamy od lat. Każda grupa będzie liczyła sto osób, więc jeśli zapisze się sto osób, to powstanie jedna grupa, jeśli dwieście – to dwie grupy, jeśli trzysta – to trzy, i tak dalej – wymienia.
Każda grupa będzie miała własne pole namiotowe, by według zaleceń sanepidu, nie mieszać się z pozostałymi. Posiłki będą dowożone. Każdy pielgrzym musi zabrać ze sobą dodatkowo maseczki i środki do dezynfekcji.
Jubileuszowa kielecka pielgrzymka odbędzie się pod hasłem: „Jestem tylko dla ciebie”.
W tym roku na pielgrzymi szlak z namiotami wyruszą także pątnicy z Radomia. Dyrektor Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej ks. Mirosław Kszczot informuje, że do tej pory udział zadeklarowało 19 z 30 grup. Wśród nich są grupy z Ziemi Świętokrzyskiej: ze Skarżyska-Kamiennej, Końskich i Starachowic. Chętni mogą już wstępnie zapisywać się w swoich parafiach.
Pielgrzymka odbędzie się pod hasłem: „Maryja naszą nadzieją”
– W związku z epidemią, te grupy będą pielgrzymować, jak rok temu, w reżimie sanitarnym i izolacji. Osoby, które zapisują się do danej grupy i chcą w niej pielgrzymować, nie będą na trasie kontaktować się z innymi grupami. Nie będzie także posiłków u mieszkańców mijanych na trasie miejscowości – zaznacza.
Natomiast Piesza Pielgrzymka Ziemi Sandomierskiej, podobnie jak rok temu, odbędzie się w formie sztafety, zgodnie z którą każdego dnia będzie pielgrzymować inna grupa, wracając na nocleg do domów. Jednak, jak poinformował Radio Kielce ordynariusz diecezji sandomierskiej, ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz, trwają starania o to, by stworzyć jedną grupę, która przejdzie całą trasę z Sandomierza na Jasną Górę. W najbliższym czasie będą znane szczegóły.
Sanepid określił, że pątnicy wyruszający na szlak muszą być zdrowi. Nie ma jednak obowiązku wykonywania testu wykrywającego wirusa Sars-CoV-2. Podobnie jak w ubiegłym roku, organizator ma obowiązek codziennie mierzyć temperaturę każdemu pielgrzymowi. Osoba, która ma więcej niż 37 stopni Celsjusza, powinna być odsunięta od pielgrzymowania. W przypadku potwierdzenia zakażenia u jednego z pątników, cała grupa zostaje poddana kwarantannie.