W ostrowieckiej siedzibie Polskiej Spółki Gazownictwa załatwić można już kompleksowo wszystkie sprawy. Przekształcona została w gazownię, co m.in. wiąże się z uruchomieniem pogotowia gazowego, które do tej pory, w razie jakiejkolwiek awarii, dojeżdżało ze Starachowic.
Radosław Słoniewski, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Kielcach wyjaśnia, że dzięki temu mieszkańcy powiatu ostrowieckiego będą mogli załatwić tu wszystkie sprawy .
– Od złożenia wniosku o określenie warunków przyłącza do podpisania umowy i do realizacji inwestycji. Skracamy tę drogę możliwie jak najbardziej, nie trzeba będzie już niczego załatwiać w Starachowicach – zapewnia Radosław Słoniewski.
Prezes zarządu PSG Robert Więckowski mówi, że nie jest to nowe otwarcie placówki, ale podniesienie jej rangi i znaczenia, bo gazownia to już większa infrastruktura, która obejmuje cały powiat.
Po 2013 roku, kiedy za rządów PO-PSL został zamknięty punkt gazownictwa, starania o jej przywrócenie podejmowali ostrowieccy parlamentarzyści. Senator Jarosław Rusiecki podkreśla, że od 2015 roku trwała reorganizacja państwowej spółki. Ostrowiecka gazownia zatrudnia także miejscowych fachowców.
– Ta grupa pracowników, która musiała dojeżdżać do Ostrowca ze Starachowic, będzie teraz tu na miejscu. Dodatkowo będzie mogła zacieśnić relacje z odbiorami gazu na terenie powiatu – uważa senator.
Poseł Andrzej Kryj mówi, że dzięki powstaniu gazowni poprawi się bezpieczeństwo.
– Będzie można szybciej reagować w przypadku, gdy coś się dzieje. Placówka będzie też dłużej funkcjonować – dodaje poseł.
Minister ds. rozwoju samorządów Michał Cieślak mówi, że rząd Mateusza Morawieckiego realizuje swoje obietnice, w tym dotyczące gazyfikacji. Ten proces jest przyspieszany, czego dowodem jest rozwijanie placówki w Ostrowcu Św. Jak dodaje przedstawiciel rządu, kilka dni temu przedstawiono założenia Polskiego Ładu dotyczące tego zagadnienia.
Każdy wójt burmistrz, prezydent oraz lokalne społeczności będą mogli posadowić w centrum swojej miejscowości zbiornik, który pozwoli dostarczyć gaz do co najmniej 200 budynków, czy mieszkań. I w ten sposób w szybkim tempie chcemy zgazyfikować te małe miejscowości, ale i centra gmin – mówi Michał Cieślak. Jak dodaje, szczegóły tego pomysłu są dopracowywane przez rząd.
Wiceminister Piotr Wawrzyk mówi, że dla Ostrowca to bardzo ważny moment i należą się podziękowania tym parlamentarzystom, który usilnie zabiegali o to, aby najpierw placówkę PSG przywrócić, a potem podnieść jej rangę do gazowni. Jego zdaniem to inwestycja, która pomoże rozwinąć się także spółce.
Wicewojewoda Rafał Nowak mówi, że jest wdzięczny za przywrócenie gazowni. Ważne jest to, że mieszkańcy będą mieli bliżej. Jak podkreśla, realizowany jest jeden ze sztandarowych planów rządu, czyli oddawanie państwa ludziom, przybliżania go lokalnym społecznością. Komentuje także, że zamknięcie takiego miejsca było działaniem nieracjonalnym.