Kapliczki przydrożne – symbole Warmii i cenne zabytki doczekają się renowacji. Rozpoczyna się program ratowania kapliczek, w który zaangażowane są warmińskie gminy, starostwo powiatowe w Olsztynie i warmińsko-mazurski konserwator zabytków.
Na początek wybrano 20 obiektów, które zostaną poddane pracom remontowym i konserwatorskim.
Jak podkreśla rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie Bartłomiej Skrago to cenne elementy naszego krajobrazu.
– Rozpoczynamy akcję ratowania jak największej liczby kapliczek. Na początek wytypowano 20 obiektów, na szlaku Świętej Warmii (…) Wymagają one najpilniejszych prac.
Jak zaznacza rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków Bartłomiej Skrago, kapliczki są najbardziej rozpoznawalnymi symbolami Warmii.
– Na naszym terenie mamy bardzo dużo kapliczek, które są znakiem rozpoznawczym Warmii. Wiele z nich wymaga pilnych prac. Często wysiłek finansowy przekracza możliwości samych samorządów, które najczęściej są właścicielami tych obiektów.
Żeby ratować kapliczki, zostanie podpisane porozumienie w sprawie wspólnej realizacji projektu. Zakłada opracowanie dokumentacji konserwatorskiej dla kapliczek z powiatu olsztyńskiego. Pierwszym krokiem, zaplanowanym na najbliższe 2 lata, będzie zapewnienie środków finansowych na przygotowanie profesjonalnej dokumentacji konserwatorskiej kapliczek na Szlaku Świętej Warmii.
Szacuje się, że na Warmii jest około półtora tysiąca kapliczek. Większość, tych zachowanych, pochodzi z przełomu XIX i XX wieku i charakteryzuje się stylem neogotyckim. Pośród warmińskich kapliczek nie brakuje jednak również budowli barokowych, głównie z XVIII wieku, jak i klasycystycznych z XIX wieku.