Lidzbark Warmiński stawia na lecznictwo i od kilku lat stara się o status uzdrowiska. Drogę do uzyskania tego tytułu otwiera tężnia solankowa, której budowa właśnie się zakończyła. Obiekt zostanie otwarty 24 czerwca.
Tężnia wykonana jest z drewna sosnowego i wypełniona tarniną. Ma wysokość 6 metrów. W dolnej części znajduje się basen z wodą solankową. W górnej – taras widokowy. W pobliżu powstał między innymi parking i plac zabaw. Tuż obok odtworzono tak zwany Żabi Staw i drewniane ścieżki rowerowe w otoczeniu malowniczej rzeki Symsarny.
– Z racji tego, że posiadamy uwarunkowania klimatyczne, środowiskowe – kierunki rozwoju miasta opierają się właśnie na tych czynnikach. Czyste powietrze, krajobraz, środowisko, ale z drugiej strony też ukształtowanie terenu, dwie rzeki, plaża miejska, jezioro – jedno oddalone trzy kilometry od miasta, drugie o siedem kilometrów. (…) Z drugiej strony, staramy się uzupełnić przestrzeń publiczną, infrastrukturę do tego, by była przygotowana, a już w części jest – do tego, żeby przyjąć większą liczbę turystów – mówi burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski.
– Spełniamy wymóg pierwszy zgodnie z ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym, czyli stworzono pewien obszar miasta zapisany w planie zagospodarowania przestrzennego. Powstają obiekty. Jednym z tych obiektów jest tężnia zewnętrzna, drugim będzie pawilon zdrowia, gdzie też będziemy mieli sale służące do lecznictwa. Będą promenady, które będą służyły do terenoterapii. Warunek będzie jeszcze jeden. Będzie musiała powstać przychodnia lub szpital. Tu też mamy pomysł plus mamy prywatnego inwestora, który tuż obok szykuje się do budowy szpitala – mówi Beata Ferek, konsultant Urzędu Miasta w Lidzbarku Warmińskim.
Tężnia solankowa to jeden z elementów tworzonego w Lidzbarku Warmińskim uzdrowiska. Druga część tego projektu, to budowa ośrodków lecznictwa. Dopiero wtedy władze miasta mogą oficjalnie wystąpić z wnioskiem o uzyskanie takiego statusu.