Figury szwedzkich i moskiewskich posłów wróciły na fasadę Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. To zwieńczeniem odbywających się od 2017 roku prac renowacyjnych.
– Projekt, który realizujemy dobiega końca. Jak widać, monumentalne figury posłów, które zostały zrzucone po powstaniu styczniowym w XIX wieku, z powrotem znalazły się na fasadzie budynku. Pałac ten w 80-90 proc. zachowuje swój oryginalny kształt, niemniej jednak wciąż musimy przeprowadzać szereg działań, które uatrakcyjnią ten obiekt. W ciągu 13 lat na budynek Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich przeznaczono około 40 mln zł, dzięki rządowym funduszom i wsparciu świętokrzyskich parlamentarzystów – powiedział dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski.
Na spotkaniu obecny był także szef świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości poseł Krzysztof Lipiec, który zaznaczył, że pamięci o przeszłości jest wartością szczególną.
– To wielka radość, że właśnie tu, w Kielcach, możemy być świadkami prac, które trwają na tym obiekcie od kilku lat. Dawny Pałac Biskupów Krakowskich to jeden z najcenniejszych skarbów naszej kultury i dziedzictwa na ziemi świętokrzyskiej. Należy podkreślić, że obiekt ten, wraz ze wzgórzem katedralnym, jest pomnikiem historii, a to oznacza, że jest objęty najwyższą ochroną państwa polskiego. Musimy pamiętać, że bez pamięci o przeszłości, tej dobrej przyszłości nie zbudujemy- wyjaśnił.
Marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski podkreślił, że obcowanie z historią jest wyrazem budowania narodowej tożsamości.
– Kultura, jej pielęgnowanie i przekazywanie to znak naszej tożsamości. Cieszę się, że obecna władza wspiera takie inicjatywy, dzięki którym możemy obcować z dobrami, które pozostawili nam nasi przodkowie – poinformował.
Zakończenie prac planowane jest na grudzień 2021 roku.