Jak wygląda nowy gatunek zboża i jakie pieczywo korzystnie wpływa na ludzki organizm – m.in. tego dowiedzą się uczestnicy Ogólnopolskiego Konkursu „Zboża najwyższej jakości i Powrót do zbóż prastarych”.
Eliminacje odbywają się w budynku Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach. Do walki o finał stanęły drużyny z klas gastronomicznych z Centrum Szkolenia „AWANS”, Szkoły Przemysłu Spożywczego i Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.
Czesław Meus, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Polska Ekologia podkreśla, że ten konkurs pozwala zdobyć nowe umiejętności i doświadczenie. Przypomina też, jak ważne jest włączanie zboża do naszej diety.
– Według Światowej Organizacji Zdrowia mamy bardzo niskie spożycie pieczywa pełnoziarnistego. Dlatego dziś chcemy przede wszystkim zwrócić uwagę na te bardzo ważne składniki, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Zachęcamy młodych kucharzy, by częściej używali makaronu razowego zamiast jasnego i nie obawiali się zmiany ziemniaków na kaszę. Zboża są naszą polską tradycją, o której niestety zapominamy – dodaje.
W konkursie nie zabrakło również elementu edukacyjnego. Uczniowie mogą poznać, jak wygląda nowo wyhodowany gatunek zboża, czyli pszenica okrągłoziarnowa.
– Ten gatunek pszenicy został odtworzony z genu światowego przez naszych naukowców z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Młodzież będzie mogła dokładnie obejrzeć i nauczyć się pracy z nowym składnikiem – informuje.
Każda szkoła, która bierze udział w konkursie wystawia dwie drużyny dwuosobowe. Jedna z nich jest odpowiedzialna za wypiekanie chleba i bułek, natomiast druga zajmuje się przygotowaniem zupy, dania głównego i deseru bądź przystawki.
Uczniowie na przygotowanie potraw mają 240 min. Następnie wydadzą swoje dania do degustacji. Będzie je oceniać jury, w którym zasiada Czesław Meus oraz delegacja z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
W konkursie bierze udział między innymi Wiktoria Kos z Zakładu Doskonalenia Zawodowego, która twierdzi, że gotowanie z wykorzystaniem produktów zbożowych jest dużo trudniejsze. Zajmuje więcej czasu i wymaga dogłębnego poznania produktu, z którym się pracuje.
– Dziś przygotowujemy zupę orkiszową z popcornem z kaszy gryczanej i do tego kluseczki drobiowe. Daniem głównym będzie kurczak marynowany w skórce z pomarańczy i limonki, kasza typu pęczak z gruszką w winie i szparagami wraz z sosem żurawinowym. Natomiast na deser chcemy zaserwować klopsiki z kaszy jaglanej, gotowane w mleku kokosowym i kisielem malinowo-buraczanym – wyjaśnia.
Zwycięska drużyna będzie reprezentować województwo świętokrzyskie w finale konkursu, który prawdopodobnie odbędzie się we wrześniu na terenie Targów Kielce.
W pierwszej edycji konkursu, który odbył się dwa lata temu, w kategorii piekarz, laureatami zostali Martyna Pawłowska i Maciej Kowalski z Kielc.