W Nowym Jorku zmarł Marian Dorr-Dorynek, który był ostatnim żyjącym żołnierzem- weteranem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, w stopniu podporucznika. Odszedł w wieku 95 lat.
Marian Dorr-Dorynek wstąpił do partyzantki w wieku 17 lat, był w Brygadzie Świętokrzyskiej od założenia formacji aż do jej przedarcia się na zachodni front po walkach z oddziałami radzieckimi i niemieckimi, a następnie do wcielenia brygady do amerykańskiej armii generała George’a Pattona w maju 1945 roku.
Ścigani po wojnie przez sowietów członkowie brygady emigrowali na Zachód.
Podporucznik Marian Dorr-Dorynek był członkiem nowojorskiego okręgu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Był odznaczony m.in Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego i Krzyżem Partyzanckim. We wrześniu 2016 roku, na zaproszenie działającego w USA Komitetu Smoleńsko- Katyńskiego, w towarzystwie prezydenta Andrzeja Dudy, odsłaniał Pomnik Żołnierzy Niezłomnych w Doylestown- Amerykańskiej Częstochowie, pierwszy w Stanach Zjednoczonych z ziemią z powązkowskiej Łączki.
Brygada Świętokrzyska NSZ była jedną z największych formacji partyzanckich działających na ziemiach polskich. Jej żołnierze walczyli równocześnie z okupantem niemieckim i z podziemiem komunistycznym, odrzucającym legalne polskie władze na wychodźstwie i stanowiącym awangardę nowej, sowieckiej okupacji. Dzięki dyplomacji dowódców brygadzie udało się przedostać na Zachód, unikając rozbicia i ze strony Wehrmachtu czy Waffen SS i Armii Czerwonej.
Jednostka powstała 11 sierpnia 1944 r. w majątku Lasocin. Brygada Świętokrzyska NSZ prowadziła działania przeciwko Niemcom. Jej działania sprowadzały się do samoobrony, ochrony ludności przed represjami i akcjami pacyfikacyjnymi oraz zaopatrzenia w broń i materiały wojskowe.
Żołnierze NSZ stoczyli kilkadziesiąt walk i potyczek zarówno z oddziałami żandarmerii, Wehrmachtu czy Luftwaffe, jak i kolaboracyjnymi formacjami: ukraińskim Schutzmannschaft i turkiestańskim Ostlegionen. Prowadziła również akcję przeciwko oddziałom komunistycznym, będącym sowiecką agenturą.
Amerykanie dokonali sprawdzenia Brygady Świętokrzyskiej NSZ pod względem kontrwywiadowczym, uznając ją za jednostkę aliancką.