„Droga do wolności. Sandomierz 1980-89” – to tytuł wystawy w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, otwartej w związku z 32. rocznicą pierwszych, częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku.
Na wystawie są dokumenty, ulotki, plakaty wyborcze, listy kandydatów, którzy startowali w wyborach, a także zdjęcia przedstawiające kampanię i wiece oraz wiele innych pamiątek.
Otwarcie wystawy odbyło się z udziałem licznych gości.
Marek Kwitek, poseł PiS, odnosząc się do odzyskania przez Polskę wolności, stwierdził, że to, co niemożliwe stało się możliwe, rzuciliśmy rękawicę takiej potędze, jaką były Związek Sowiecki i władza komunistyczna. Polacy przestali się bać, podnieśli się z kolan i zaczęli walczyć o swoje godne życie, ale do tego potrzebne jest życie w wolnym kraju. Przypomniał, że „Solidarność” liczyła prawie 10 mln Polaków, była to ogromna siła. Poseł podkreślił wielką rolę Kościoła oraz św. Jana Pawła II, który spowodował, że ludzie uwierzyli we wspólnotę, która razem może zrobić wszystko.
– Cieszę się, że ta wystawa jest w muzeum, bo Sandomierz godnie wpisał się w drogę do wolności, chwała naszym działaczom. Pozostał niedosyt, że mogliśmy jeszcze więcej osiągnąć – stwierdził poseł.
Poseł Agata Wojtyszek powiedziała, że to bardzo ważna wystawa, podtrzymuje pamięć o czasach, które doprowadziły do niepodległej Polski. Nawiązała do słów biskupa sandomierskiego, że ”Solidarność” budziła się w sercu i powinniśmy być wierni tamtym ideałom, aby nie zatracić wolnej, niepodległej Polski. Nawiązała do współczesnych czasów, stwierdzając, że nie są one łatwe.
– Widzimy dużo zła, dużo sytuacji, że inni chcą za nas decydować, ale myślę, że damy radę i tak jak nasi koledzy budowali wolną Polskę, tak i my będziemy prowadzić naszą ojczyznę do doskonałości – stwierdziła Agata Wojtyszek.
Marszałek województwa Andrzej Bętkowski powiedział, że ważne jest podtrzymywanie pamięci o tamtych czasach ze względu na ich przełomowość i trud podjęty przez wielu ludzi.
-To dobrze, że jesteśmy tutaj razem, chociaż nie jest to liczne grono ludzi, którzy zakładali „Solidarność”. Myślę, że tego genu solidarności, który został w nas wszczepiony nie zmarnotrawimy i będziemy go przekazywać kolejnym pokoleniom, bo nasza ojczyzna tego potrzebuje – dodał marszałek.
Kazimierz Plachimowicz, główny organizator wystawy ze Stowarzyszenia „Pamięć i Solidarność” był w 1989 roku komisarzem wyborczym na rejon sandomierski, który obejmował 9 gmin. Powiedział, że on i jego współpracownicy byli odpowiedzialni za kampanię i wybory.
– To był wielki entuzjazm i odpowiedzialność. Ta wystawa w pełni oddaje ducha tamtego okresu. Wszystkie materiały, które zgromadziliśmy tutaj, po zakończeniu wystawy przekażę na rzecz Muzeum Okręgowego – dodał.
W uroczystości uczestniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który wcześniej odprawił mszę świętą w katedrze, apelując o jedność i powrót do wartości, którymi kierowała się „Solidarność”.
Otwarcie wystawy uświetnił koncert sopranistki Aleksandry Drzewickiej, której towarzyszył pianista i kompozytor, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi, Mariusz Drzewicki.