Sukces uczniów Technikum Elektronicznego w Połańcu. Na Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości Mikołaj Lech i Patryk Łodkowski zdobyli trzecie miejsce w Polsce w kategorii „Usprawnienia softwarowo-techniczne”. Ich praca nosi tytuł: „Bezpieczny przejazd kolejowy”.
Uczniowie opracowali system, który ostrzega maszynistę przed niezamkniętymi przejazdami. Na tej samej olimpiadzie tytuł finalisty w kategorii „Pomysł techniczny” zdobyli tegoroczni absolwenci: Łukasz Kunat i Kamil Skałbania. Doceniona została ich praca „Widzisz-Reagujesz-Żyjesz”. Zbudowali słupek drogowy ostrzegający o obecności zwierzyny leśnej w pobliżu drogi. Promotorem prac jest Mariusz Zyngier, nauczyciel w Technikum Elektronicznym w Połańcu. Jak powiedział, sukces uczniów jest kolejnym potwierdzeniem tego, że kierunek obrany przez szkołę jest słuszny i dobry. Założenie polega na tym, że młodzi zdolni uczniowie są od początku wspierani i zachęcani do dalszego rozwoju i pracy.
– Nie chcemy przegapić ani jednej takiej perełki, próbujemy ich ukierunkowywać. Takie nagrody, to też ich osobisty sukces. Oni mają już indeksy wyższych uczelni w kieszeniach, przed nimi otwierają się nowe możliwości – dodał promotor.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat jest to już kolejny sukces na tej olimpiadzie młodych elektroników z połanieckiej szkoły.
„Bezpieczny przejazd kolejowy” – to system, który ostrzega maszynistę przed niezamkniętymi przejazdami kolejowymi. Transoptor szczelinowy wykrywa położenie szlabanu, a następnie przesyła to do mikrokontrolera. Mikrokontroler interpretuje tą informację i za pomocą nadajnika przesyła informacje do odbiornika, który znajduje się w pociągu. Mikrokontroler znajdujący się w pociągu wysyła informację o stanie otwarcia szlabanu do wyświetlacza. Zastosowanie nadajnika radiowego umożliwia poinformowanie maszynisty o otwartym przejeździe w czasie ok. 40 sekund przed ewentualną katastrofą kolejową, czy wypadkiem.
„Widzisz-Reagujesz-Żyjesz” – to słupek drogowy ostrzegający o obecności zwierzyny leśnej w pobliżu drogi. Łukasz i Kamil prawidłowo zidentyfikowali problem zagrożenia bezpieczeństwa. Młodzi wynalazcy znaleźli rozwiązanie. Połączyli kilka modułów współczesnej elektroniki w taki sposób, żeby odpowiednio wcześniej poinformować kierowcę o potencjalnej kolizji ze zwierzęciem. Łukasz i Kamil wykorzystali do przekazania informacji sygnalizację optyczną. Do wykonania „słupka ostrzegającego” wykorzystali swoją wiedzę z elektrotechniki i elektroniki teoretycznej i praktycznej.