W tym roku będą mogły się odbywać procesje Bożego Ciała. O tym, czy przejdą ulicami miast i wsi, czy zostaną zorganizowane wokół kościołów zdecydują księża proboszczowie.
POWIAT BUSKI
BUSKO-ZDRÓJ
Parafia św. Brata Alberta. Procesja Eucharystyczna wyrusza po mszy św. o godz. 10.30 z Kościoła św. Brata Alberta do czterech ołtarzy i zakończy się w Kaplicy św. Anny. Potem będzie msza św. dla osób, które nie uczestniczyły w eucharystii. W Boże Ciało nie będzie mszy świętej w kościele św. Brata Alberta o godz. 12.00 i mszy św. o godz. 10.30 w Kaplicy św. Anny, natomiast będzie dodatkowa msza św. w kaplicy św. Anny około godz. 13.00 po procesji.
Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Msze święte o godz. 6.30, 8.00, 9.30. W czasie tej mszy św. nie będzie kazania. Bezpośrednio po tej mszy św. około godz. 10.15 uczestnicy mszy wyruszą z procesją do czterech ołtarzy, ulicami Staszica, Prusa, Wojska Polskiego, Sądową. Przy trzecim ołtarzu, przy ul. Wojska Polskiego, będzie wygłoszone kazanie. Po powrocie do kościoła, bezpośrednio po procesji odprawiona będzie msza święta w kościele (bez kazania) dla tych, którzy świętowanie tego dnia rozpoczną od udziału w procesji. Po południu o godz. 17.30 uroczyste Nieszpory Dziękczynne z nabożeństwem czerwcowym i o godz. 18.00 msza święta.
WIŚLICA
Bazylika Narodzenia N.M.P. Proboszcz zaprasza na mszę św. o godzinie 10.00. Po mszy procesja do czterech ołtarzy. Przy czwartym poświęcenie pól i po powrocie do kościoła około godziny 12.00 ostatnia msza święta. Trasa procesji będzie trochę zmieniona. Od trzeciego ołtarza, uczestnicy pójdą dalej ul. Okopową, a następnie ul. Długosza do czwartego ołtarza, który będzie przy remizie strażackiej.
POWIAT KAZIMIERSKI
KAZIMIERZA WIELKA
Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Msze św. o godz. 7.00, 9.00, 10.30 (z procesją) i 16.00. Nie będzie mszy św. o godz. 12. Trasa procesji eucharystycznej: z kościoła ul. 1 Maja, Piłsudskiego, Wesołą i Głowackiego do kościoła.
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego. Msze św. o godz. 8.00; 10.00 i 17.00. Po mszy św. o godz. 10.00, podobnie jak w zeszłym roku, wokół kościoła wyruszy procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy.
SKALBMIERZ
Parafia św. Jana Chrzciciela. Procesja Bożego Ciała po mszy św. o 10.00 ulicami: Partyzantów, Mickiewicza, 1 Maja. Jana Pawła II, Brzozy. Ołtarze: przy wejściu do kancelarii, w bramie wjazdowej do Sióstr Służebniczek, przy posesji Państwa Włosowiczów, przy pomniku św. Jana Pawła II.
KOŃSKIE
Kościół świętego Mikołaja. Uroczysta msza święta odbędzie się o godzinie 9.30. Po eucharystii odbędzie się procesja do czterech ołtarzy. Pierwszy będzie umiejscowiony przed Domem Rzemiosła, drugi na rogu ulicy Hubala i Polnej, trzeci przy pomniku serca jezusowego, a czwarty przy kolegiacie.
Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Anny. Msza święta rozpocznie się o godzinie 10. Ze względu na dyspozycję biskupa, procesja nie odbędzie się.
Parafia rzymskokatolicka Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Msza święta o godzinie 9. Po niej odbędzie się procesja do pięciu ołtarzy, a nie do czterech, jak to było w poprzednich latach. Trasa pochodu będzie prowadzić przez ulicę Leśną i właśnie tam zlokalizowane będą wszystkie ołtarze. Wcześniej uczestnicy obchodów Bożego Ciała wracali z powrotem do Kościoła. Teraz zakończenie procesji odbędzie się na rogu ulicy Leśnej i Kieleckiej. Tam też, od razu, księża pobłogosławią wiernych i odprawią kolejną mszę świętą dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć we mszy o godz. 9 i dołączyli w trakcie procesji.
Parafia Chrystusa Odkupiciela. Msza święta o godzinie 9.45. Około godziny 10.20 przewidziane jest wyjście z kościoła i rozpoczęcie procesji do czterech ołtarzy. Pierwszy znajdzie się przy kapliczce na ulicy Piłsudzkiego, drugi przy ulicy Kołłątaja, trzeci przy ulicy Puławskiego i ostatni przy kościele.
JĘDRZEJÓW
Kościół MB Łaskawej. Uroczysta msza święta rozpocznie się o godzinie 9.30. Nie będzie tradycyjnej procesji po ulicach miasta. Wokół placu kościelnego przejdą tylko księża, ministranci oraz dzieci sypiące kwiaty.
Parafia bł. Wincentego Kadłubka. Tego dnia msze św. w sanktuarium będą sprawowane o godz. 7.00, 8.30, 12.00 i 18.00. Po mszy św. o godz. 8.30 wyruszy procesja eucharystyczna po ulicach osiedla Zamoście. Mieszkańcy ulicy Reymonta proszeni są o przygotowanie przygotowanie ołtarzy w tradycyjnych miejscach tzn. przy posesji p. Janowskich na ul. Spółdzielczej, p. Musiałów na ul. Słodowej, oraz p. Grabowskich przy ul. Osiedlowej. Ostatni ołtarz będzie zlokalizowany na placu kościelnym.
Ze względu na trwającą epidemię oraz niemożność zachowania stosownego dystansu, po konsultacjach z sanepidem i policją, podczas procesji będzie obowiązywała konieczność zasłonięcia ust i nosa.
Kościół Trójcy Świętej. Msza święta o godzinie 10.30. Po niej rozpocznie się procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Ze względu na pandemię w tym roku ołtarze zlokalizowane będą wokół kościoła. O ich przygotowanie proszone są grupy parafialne. Pierwszy ołtarz – Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Effatha” przy wschodniej stronie muru kościelnego, drugi ołtarz – Apostolat Maryjny – przy figurze Matki Bożej, trzeci – Koła Różańcowe przy figurze św. Jana Pawła II, przy dzwonnicy, czwarty – Wspólnota Kościoła Domowego przy ołtarzu polowym.
PIŃCZÓW
Parafia Św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Msze św. o godz. 7.00, 8.30.10.00 i 17.00. Po mszy św. o godz. 10.00 wyruszy procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, tak jak to było w ubiegłych latach. Procesja przejdzie od kościoła, przetnie drogę wojewódzką nr 766. Następnie uczestnicy udadzą się w kierunku Placu Wolności, przejdą dookoła Rynku (plac Wolności) w kierunku drogi wojewódzkiej nr 766 z powrotem do kościoła.
Sanktuarium Mirowskie – oo. Franciszkanie: Po mszy św. o godz. 10.00 wyruszy z kościoła Procesja Bożego Ciała. Za Chrystusem Eucharystycznym wierni będą podążać ulicami: Batalionów Chłopskich, Bednarską, Spółdzielczą, Słabską, Armii Krajowej i Klasztorną do kościoła.
POWIAT OPATOWSKI
OPATÓW
Parafia pw. św. Marcina (kolegiata). Procesja do czterech ołtarzy odbędzie się po mszy św. o godzinie 10.30. Ze względu na obostrzenia sanitarne procesja odbędzie się tylko wokół świątyni.
Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (klasztor). Po mszy św. o godz. 10.30 procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy przygotowanych – podobnie jak w ubiegłym roku – na placu przykościelnym.
OŻARÓW
Parafia pw. Świętego Stanisława Biskupia i Męczennika – po mszy św. o godz. 10.30 będzie procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy na Placu Koronacyjnym.
BAĆKOWICE
Parafia pw. św. Mikołaja – procesja wokół kościoła do czterech ołtarzy po mszy św. o godz. 10. W procesji mogą wziąć udział osoby zdrowe, bez infekcji. Uczestnicy procesji mają obowiązek zachowania odległości 2 metrów od siebie lub zakrycia nosa i ust.
POWIAT OSTROWIECKI
OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
Parafia pw. Najświętszej Marii Panny Saletyńskiej na Piaskach – procesja rozpocznie się po mszy św. o godz. 10.00. W związku z trwającą w dalszym ciągu pandemią koronawirusa procesja eucharystyczna odbędzie się jak rok temu – na placu kościelnym. Pierwszy ołtarz przy Figurze Jana Pawła II – odpowiedzialni Rycerze Kolumba. Drugi ołtarz przy Figurze Chrystusa Miłosiernego – odpowiedzialna Wspólnota Neokatechumenalna. Trzeci ołtarz przy Grocie Matki Bożej Saletyńskiej – odpowiedzialna Wspólnota Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej i Kółka Różańcowe. Czwarty ołtarz na tarasie – odpowiedzialni Caritas i Wspólnota Krwi Chrystusa. W tym czasie plac kościelny będzie zamknięty dla samochodów.
Parafia pw. św. Michała Archanioła (kolegiata) – po mszy św. o godz. 10.30 wyruszy procesja eucharystyczna wokół kościoła. Wzorem lat ubiegłych ołtarze na Boże Ciało przygotowują: I – wspólnota Kół Żywego Różańca i Krwi Chrystusa, II – Legion Maryi i Akcja Katolicka, III – Domowy Kościół i Intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa, IV – siostry zakonne i starsi ministranci.
Parafia pw. św. Jadwigi Królowej – procesja po mszy św. o godz. 10.30. Ołtarze przygotowane zostaną: przy krzyżu misyjnym, plebanii, kaplicy Matki Bożej Lourdzkiej i św. Jadwigi.
Parafia pw. św. Stanisława (Denków) – po mszy św. o godzinie 11.30 wyruszy z kościoła procesja do czterech ołtarzy wokół kościoła. Pierwszy – przy krocie Matki Bożej, drugi – przy krzyżu (os strony zakrystii), trzeci – przed figurą św. Floriana na kościele (od strony dzwonnicy), czwarty przy kapliczce Pana Jezusa Frasobliwego.
KUNÓW
Parafia pw. św. Władysława – po mszy o godzinie 10.00 rozpocznie się procesja wokół kościoła, nie będzie procesji po mieście. O godz. 16.00 nabożeństwo do NSPJ.
WAŚNIÓW
Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła – po mszy o godz. 10.00 procesja do ołtarzy wokół kościoła.
POWIAT SANDOMIERSKI
SANDOMIERZ
W Sandomierzu uroczystości z okazji Bożego Ciała rozpoczną się o godzinie 10 mszą świętą w katedrze, której przewodniczyć będzie biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz. Po mszy procesja przejdzie tylko krótki odcinek: od świątyni do rynku, co jest związane z epidemią i obowiązującymi ograniczeniami. Pierwszy ołtarz znajdować się będzie przy katedrze, drugi obok Domu Katolickiego, następny pomiędzy Pałacem Biskupim a siedzibą Kurii Diecezjalnej, a ostatni przy figurze Matki Bożej w rynku starego miasta.
SULISŁAWICE
Procesja Bożego Ciała w Sulisławicach wyjdzie poza teren klasztorny. Uroczystościom religijnym przewodniczyć będzie biskup senior diecezji sandomierskiej Edward Frankowski. Msza święta rozpocznie się o godzinie 11.00.
Jak poinformował ojciec Artur Traczewski, przeor klasztoru zmartwychwstańców w Sulisławicach, na procesję ulicami wsi jest zgoda sanepidu, o którą strona kościelna wcześniej wystąpiła. Wierni wyjdą z kościoła, przejdą przez centrum Sulisławic, obok remizy straży pożarnej i przychodni, po czym wrócą na teren kościelny.
W ubiegłym roku z powodu epidemii procesja Bożego Ciała w Sulisławicach odbyła się wyłącznie wokół Sanktuarium Maryjnego.
SKARŻYSKO-KAMIENNA
Parafia Ostrobramska: procesja po mszy św. o godz. 9.30 przejdzie ulicami: Wileńską – Grottgera – Grabową – Wyspiańskiego – Wileńską. I ołtarz – przy ul. Wileńskiej (posesja państwa Majewskich), II ołtarz – przy ul. Grottgera (posesja państwa Fornalik), III ołtarz – przy ul. Grabowej (posesja państwa Nowakowskich), IV ołtarz – przy ul. Wyspiańskiego (posesja państwa Adamczyk).
Parafia Św. Brata Alberta: po mszy św. o godz. 11 wyruszy procesja do czterech ołtarzy. Ołtarze ustawione będą w tych samych miejscach, co ubiegłego roku. Nie ma mszy św. o g. 13 bezpośrednio po procesji.
Parafia Najświętszego Serca Jezusowego: po mszy świętej o godz. 10.30 wyruszy procesja do czterech ołtarzy. Ze względu na remont ul. 1000-lecia i ul. Piłsudskiego jest zmiana trasy. Wierni wyjdą z kościoła ulicą Słowackiego do MCK i tam będzie pierwszy ołtarz z kazaniem. Drugi ołtarz przy ul. Okrzei przy budynku Poczty Polskiej, trzeci przy galerii Hermes a czwarty przy Skwerze Kolejarzy na wprost kościoła.
Parafia Św. Józefa: procesja rozpocznie się po mszy świętej o godz. 9.00 i przejdzie trasą: ul. Ogrodową, Zachodnią, Legionów, Ogrodową i z powrotem do Kościoła. Pierwszy ołtarz będzie przy Krzyżu na placu kościelnym, drugi na ul. Zachodniej, trzeci przy zbiegu ulic Legionów i Gdańskiej, czwarty przy figurze Matki Bożej na placu kościelnym.
Parafia oo. Franciszkanów: msza o godz. 10 z procesją eucharystyczną. Bezpośrednio po procesji będzie odprawiona msza święta. Procesja przejdzie ulicami: Żurawią, Witwickich, Jastrzębią, 1 Maja, Kościuszki, Limanowskiego i Franciszkańską. Nie będzie mszy o godzinie 12.
STASZÓW
W Staszowie uroczystości Bożego Ciała rozpoczną się w kościele św. Ducha o godzinie 10.00 od mszy świętej. Po mszy rozpocznie się procesja. Przy kościele będzie pierwszy ołtarz, następnie zebrani przejdą ulicą Partyzantów w stronę rynku. Po prawej stronie ratusza będzie drugi ołtarz, a trzeci po drugiej stronie tego obiektu, czyli w sąsiedztwie pomnika Tadeusza Kościuszki. Procesja przejdzie wokół rynku i uda się ulicą Kościelną do kościoła św. Bartłomieja, gdzie uroczystości zostaną zakończone. Tam będzie ostatni ołtarz
STARACHOWICE
Parafia Wszystkich Świętych: po mszy świętej o godz. 10.30 procesja ruszy do czterech ołtarzy: ul. Radomską, Konstytucji 3 maja, Bohaterów Westerplatte, Szkolną i Radomską. Przygotowanie ołtarzy: I – KŻR, przy pomniku na ul. Konstytucji; II – ul. Westerplatte – Wspólnota Galilea; III – Szkolna – Rycerze Kolumba.
Parafia Świętej Trójcy: procesja po mszy św. o godz. 10.00 trasą: ul: Rynek, Wysoką, Niską, Rynek.
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy: procesja Bożego Ciała przejdzie wokół kościoła. Ołtarze przygotują: I – Ruch Rodzin Nazaretańskich, II – Rodziny Domowego Kościoła, III – Rycerze Kolumba, IV – Rodzina Różańcowa.
Parafia Św. Judy Tadeusza: po mszy o godz. 11.00 procesja eucharystyczna wokół kościoła.
Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej: procesja po mszy o godz. 10 przejdzie ulicą Łazy i Al. Najświętszej Maryi Panny. Ołtarze przygotowują: Aleja/Długa (p. Skrzeczyna) – Rodzice dzieci I komunijnych, Długa/Iłżecka (p. Myszka) – Bierzmowani i rodzice, Iłżecka (p. Oczkowscy) – Rycerze K., Aleja (przy kościele) – Rodzice dzieci Rocznicowych I Kom. Św.
Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP: procesja zostanie ograniczona do stacji wokół kościoła. I stacja – krzyż misyjny przed kościołem, II – VII stacja różańcowa, III – figura Pana Jezusa za plebanią, IV – figura Matki Bożej przed kościołem.
WŁOSZCZOWA
Parafia bł. Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie. Msza święta o 9. Po niej odbędzie się procesja do czterech ołtarzy. Pierwszy znajdzie się na ulicy Biskupa Mieczysława Jaworskiego, drugi na ulicy Kusocińskiego, trzeci na ulicy Wschodniej, a czwarty na ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie. Msza święta rozpocznie się o godzinie 9. Około godziny 10 wyruszy procesja ulicami miasta do czterech ołtarzy. Pierwszy zlokalizowany będzie przy Placu Wolności 35 – Cukiernia Migoń, drugi przy Krzyżu na skrzyżowaniu ulicy Przedborskiej i Góral, trzeci przy Krzyżu na skrzyżowaniu ulic Góral i Młynarskiej, a czwarty przed sklepem Witczyka na ulicy Sienkiewicza.