Dziś ulicami Kielc nie przejdzie największa procesja eucharystyczna, która w Boże Ciało zawsze gromadziła tysiące wiernych – poinformował biskup kielecki Jan Piotrowski. Gość Radia Kielce podkreślił, że zmiana wynika z reżimu sanitarnego i ograniczeń liczbowych związanych z pandemią.
Po mszy świętej o 11.00 w kieleckiej katedrze odbędzie się procesja do czterech ołtarzy ustawionych wokół świątyni.
– Te ołtarze są symbolem naszego zwrócenia się razem z Chrystusem do całego świata. Przy każdym ołtarzu jest błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. To wyraża troskę chrześcijan i kościoła katolickiego o to, aby Bóg był obecny w świecie, wśród ludzi, bo tam gdzie Bóg jest obecny, jest też prawda, miłość i pokój, którego dawcą jest Jezus zmartwychwstały – powiedział biskup.
Ordynariusz diecezji kieleckiej przypomniał, że istotą uroczystości Bożego Ciała jest Eucharystia. Dodał, że wiara w prawdziwą obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina to największe dziedzictwo wspólnoty kościoła katolickiego różnych obrządków. Podkreślił, że wyjście z Najświętszym Sakramentem z kościołów to ważna manifestacja wiary.
– Kiedyś jeden z francuskich biskupów powiedział, że misja dokonuje się za cenę wyjścia. Jako chrześcijanie wszyscy jesteśmy posłani, by zanieść Jezusa światu, opowiedzieć o Nim, jako o Kimś, kto żyje, jest drogą, prawdą i życiem. Procesja jest wyrazem świadectwa wiary. Tak było nie tylko przez ostatnie 30 lat, ale również w latach powojennych, gdy trzeba było pewnej odwagi z powodu różnych szykan, a nawet prześladowań. Zawsze procesje Bożego Ciała gromadziły wielkie rzesze, bo była to naturalna sposobność by być razem, poczuć się wspólnotą – mówił biskup Piotrowski.
Zapytany o to, czy ostatni spadek zachorowań i coraz bardziej powszechne szczepienia są już czasem, by wrócić do kościoła, powiedział, że osoby, które się obawiają zakażenia nadal mogą korzystać z dyspensy.
– Myślę, że ludzi bez lęku jest coraz więcej, ale są też osoby bardzo wrażliwe, niech powrócą gdy będą uważać to za stosowne. Pójście za Jezusem, również w wymiarze kultu, jest wolną odpowiedzią człowieka. Życzę, żeby nasze kościoły na nowo były pełne, ale trzeba mieć świadomość, że pandemia na pewno coś zmieniła – dodał biskup.
Z kolei zapytany o zdarzenia z Francji sprzed kilku dni, gdy modlącą się grupę około 300 katolików zaatakowali bojówkarze lewicowej Antify, biskup zauważył, że Francja jest krajem paradoksów.
– Lubi pouczać drugich, a trudno im zadbać o porządek wewnętrzny. To co się zdarzyło się w Paryżu nie stwarza pięknego obrazu tej społeczności politycznej i rządzącej tam klasy politycznej – dodaje.
W uroczystość Bożego Ciała, Radio Kielce od godziny 11.00 będzie transmitować mszę świętą pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego z kieleckiej katedry połączonej z procesją.