Wiceminister rolnictwa Anna Gembicka podczas wizyty w Sandomierzu powiedziała, że najważniejszą kwestią w nowelizowanej ustawie o Kołach Gospodyń Wiejskich jest pomoc finansowa dla tych organizacji, wypłacana corocznie.
Podobnie, jak w ubiegłym roku rząd przeznacza na to zadanie kwotę 40 mln zł. Nowością, którą da ustawa będzie możliwość zarejestrowania koła drogą elektroniczną.
W kraju działa obecnie 9,8 tys. Kół Gospodyń Wiejskich. Są to koła z wieloletnią historią, ale także zupełnie nowe. Wiceminister Anna Gembicka nazwała je inkubatorami przedsiębiorczości, ponieważ pozwalają rozwinąć skrzydła, organizują w społecznościach wiejskich różnego rodzaju warsztaty, szkolenia, wyjazdy, wydarzenia artystyczne, często też inspirują, mają znaczenie w rolniczym handlu detalicznym. Wiceminister dodała, że obecnie trwają prace nad tym, aby ten handel został uproszczony, by można było dokonać zgłoszenia przez Internet, bez wychodzenia z domu. Zachęcała do tego, aby kupować od rolników, korzystać z e-bazarków, ponieważ daje to gwarancję niższych cen, bez pośredników, liczy się także jakość produktów.
Anna Gembicka przypomniała, że od 7 czerwca przyjmowane będą wnioski o rekompensaty dla rolników poszkodowanych przez ubiegłoroczne, wiosenne przymrozki oraz inne klęski, np. grad, czy nawalne deszcze.
Podczas pobytu w Sandomierzu wiceminister rolnictwa spotkała się z Kołem Gospodyń Wiejskich „Klimontowianki”, które kilkanaście dni temu wygrało w Parku Etnograficznym w Tokarni konkurs pn. „Smaki dzieciństwa”. Gratulowała paniom kontynuacji pięknych tradycji kulinarnych.
Wizyta wiceminister była także okazją do spotkania się z przedstawicielami instytucji rolniczych – Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Annie Gembickiej towarzyszyli świętokrzyscy parlamentarzyści. Poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że jest to ważna wizyta, ponieważ pozwoli na utrzymanie dobrych relacji pomiędzy instytucjami związanymi z rolnictwem, a resortem.
– Była to okazja do wymiany poglądów, do konsultacji, co z pewnością przyda się wszystkim stronom tego spotkania – dodał.
Poseł Marek Kwitek, członek sejmowej komisji rolnictwa podkreślił znaczenie rolniczego handlu detalicznego. Nie zawsze owoce i warzywa można sprzedać w dobrej cenie, ale gdy zostaną przetworzone warto trafić z nimi bezpośrednio do klienta, ponieważ jest wtedy większa opłacalność. Poseł podkreślił, że polskie przepisy należą do jednych z najlepszych w Europie, trzeba tylko umiejętnie je wykorzystywać. Czas pandemii temu nie sprzyjał, ale to można będzie nadrobić. Poseł podkreślił, że przyszłością jest także sprzedaż wysyłkowa produktów w ramach rolniczego handlu detalicznego.
W spotkaniu uczestniczył także Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera ds. czystego powietrza, który powiedział, że jest to program bardzo mocno skierowany do obszarów wiejskich, szacuje się, że pochodzi z nich od 60 do 70 proc. składanych wniosków. Przypomniał, że w tym programie nie tylko chodzi o wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne, w grę wchodzi także termomodernizacja budynków, a więc wymiana okien, drzwi, dzięki czemu nie tylko pojedyncze domy jednorodzinne stają się piękniejsze, ale i całe wsie. W ramach programu „Czyste powietrze” można otrzymać nawet do 37 tys. zł.
Marszałek województwa Andrzej Bętkowski podkreślił, że rolnictwo jest istotnym elementem gospodarki nie tylko naszego regionu, ale i Polski. Nie zawsze było doceniane, ale w ostatnich latach troska o nie przejawia się w wielu dziedzinach. Ważnym elementem jest nowoczesne kształcenie przyszłych rolników, ponieważ wdrażane są nowe technologie, nowe sposoby upraw, specjalistyczna mechanizacja. Obecność pani wiceminister zaznaczyła wagę tego problemu – dodał marszałek.
Wiceminister Anna Gembicka odwiedziła Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Wręczyła nagrody uczniom, którzy wygrali grę terenową zorganizowaną z okazji Dnia Dziecka. Następnie udała się do Tuczęp, gdzie wzięła udział w spotkaniu pn. „Tuczępskie smaki Ponidzia”.