Lubczyk ogrodowy uprawiany jest na całym świecie. To roślina, która ma właściwości lecznicze. Z lubczyka wykorzystuje się korzeń, nasiona i liście. Ma również zastosowanie w kuchni. Używany jest również jako naturalny afrodyzjak. Należy do rodziny selerowatych. Pochodzi z Afganistanu i Iranu.
– Najwięcej właściwości leczniczych ma korzeń lubczyku, który wpływa na obniżenie cholesterolu, chroni przed chorobami serca, oczyszcza organizm z toksyn, zmniejsza ryzyko powstawania wrzodów żołądka i zatruć pokarmowych, jak również przyspiesza przemianę materii – powiedziała Iwona Stanek, nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu.
Zwróciła też uwagę na dobroczynne działanie tej rośliny na układ moczowy. Lubczyk można stosować przy infekcjach pęcherza, zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych, pozytywnie działa na choroby prostaty, a u kobiet łagodzi bóle menstruacyjne. Ponieważ ma właściwości rozkurczowe, lubczyku nie powinny stosować kobiety w ciąży.
Lubczyk znany jest również jako naturalny afrodyzjak. Zawiera olejki eteryczne i kumaryny, które wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych, dlatego ma działanie pobudzające.
– Wywary miłosne, które dawniej przyrządzano, robiono właśnie z lubczyku. Wierzono, że zwiększa potencję oraz libido nie tylko u mężczyzn ale i u kobiet – dodaje Iwona Stanek.
Lubczyk jest bogaty w antyoksydanty, dlatego ma dobry wpływ na skórę. Zapobiega tworzeniu się zmarszczek, zmniejsza trądzik i łagodzi łuszczycę.
Ma szerokie zastosowanie w kuchni jako przyprawa, chętnie dodawana do rosołów, sosów, dań mięsnych, rybnych, warzywnych oraz do owoców morza. Lubczyk jest podstawowym składnikiem znanej przyprawy Maggi.