To rzadka i wstydliwa choroba, dlatego tak niewiele się o niej mówi. Tymczasem jest ona bardzo groźna, na szczęście występuje rzadko. Na nieswoiste zapalenie jelit, bo to tej chorobie mowa, w Polsce cierpi około 50 tys. osób, a co czwarta z nich jest niepełnoletnia.
Jakie są jej objawy i jak można ją leczyć? O tym w „Czasie dla zdrowia” opowiadała dr Beata Gładysiewicz, gastroenterolog, specjalista chorób dziecięcych ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
– Kiedy można mówić o swoistych chorobach zapalnych jelit?
To grupa chorób przewlekłych przewodu pokarmowego. Przebiegają z okresami zaostrzeń i remisji. Do swoistych chorób zapalnych jelit zaliczmy przede wszystkim dwie choroby, tj. chorobę Leśniowskiego – Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ta pierwsza może dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego, natomiast druga – jak sama nazwa wskazuje – dotyczy jelita grubego.
– Czy wiadomo, jakie są przyczyny powstawania tych chorób?
Niestety, nie jest znana ich etiologia. Wiemy, że występują u osób, które są do tego predysponowane genetycznie. Jednak muszą zadziałać jakieś czynniki środowiskowe, które doprowadzają do reakcji spustowej i przewlekłego, niekontrolowanego stanu zapalnego w błonie śluzowej w przewodzie pokarmowym. Czynniki mogą być różne. Mogą to być np. infekcje, duży stres, egzaminy, czy spożywanie niezdrowej żywności.
– Jakie są objawy nieswoistych zapaleń jelit?
Głównymi objawami są przewlekłe bóle brzucha, przewlekłe lub nawracające biegunki, często z domieszką krwi. To powinno skłonić pacjenta do zgłoszenia się do lekarza. Może się też pojawić złe samopoczucie, brak łaknienia, u dzieci bardzo często brak przyrostu masy ciała, czy wręcz utrata masy ciała. Często dochodzi do spowolnienia procesu wzrastania, opóźnienia procesu dojrzewania. Mogą też występować objawy spoza układu pokarmowego, jak objawy oczne, stawowe, czy skórne, które mogą wyprzedzać nawet o kilka lat rozwój objawów z przewodu pokarmowego.
Posłuchaj rozmowy:
Część pierwsza:
Część druga: