Nabożeństwa majowe, istotny element naszej tożsamości i tradycji, wciąż są kultywowane.
Mieszkańcy miejscowości Rykoszyn w gminie Piekoszów spotkali się przy kapliczce, by wspólnie modlić się i śpiewać pieśni ku czci Matki Boskiej. W modlitwie uczestniczył Krzysztof Lipiec, lider regionalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości. Poseł podkreślił, że nabożeństwa majowe są jednym z najpiękniejszych zwyczajów, który przetrwał w zasadzie tylko w Polsce.
– Bardzo dobrze wspominam spotkania przy kapliczkach jeszcze z czasów, gdy wędrowałem po Górach Świętokrzyskich. Wspólny śpiew i modlitwa są bardzo energetyzujące. Dają siłę i moc do dalszego działania – mówił.
– Sprawia mi ogromną radość widok młodego pokolenia Polaków uczestniczącego w tych spotkaniach. To znaczy, że tradycja spotkań przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach nadal jest i będzie żywa w naszym narodzie. To dobry znak na przyszłość dla Polski – dodał.
Jak mówił Zbigniew Piątek, wójt Piekoszowa, święta majowe są stale kultywowaną, ważną dla lokalnej społeczności tradycją.
– Cieszę się, że na terenie gminy mieszkańcy w poszczególnych miejscowościach spotykają się przy kapliczkach. Jak widać, tutaj w Rykoszynie babcie zabierają swoje wnuczki, rodzice przychodzą z dziećmi. To prawdziwa przyjemność widzieć tę wspólnotę pokoleń – powiedział.
W podobnym tonie wypowiedział się radny z Rykoszyna Zdzisław Grosicki.
– Tu w Rykoszynie spotykamy się każdego roku. Choć nie zawsze jest to łatwe, staramy się wspólnymi siłami zachęcać do udziału w takich spotkaniach także młodych ludzi. Na pewno będziemy dalej podtrzymywać te zwyczaje – powiedział.
Uczestniczący w nabożeństwie Cezary Majcher, członek zarządu powiatu kieleckiego zaznaczył, że majówki przy kapliczkach mają niezwykłe znaczenie dla wzmacniania polskiej tożsamości.
– Warto je kultywować. Jesteśmy Polakami i to, co polskie powinno być dla nas priorytetem – podkreślił.
Pierwsze nabożeństwa majowe w Polsce były odprawiane przez jezuitów w Tarnopolu w 1838 r. W kolejnych latach, od 1852 r. dołączyli do nich misjonarze z kościoła św. Krzyża w Warszawie.