W Zamojskim Szpitalu Niepublicznym brakuje lekarzy pediatrów. W placówce nie ma kadry lekarskiej. Od 1 lipca Zamość zostaje bez oddziału pediatrycznego.
O niepokojącej sytuacji w szpitalu zaalarmował Radio Lublin jeden z zamojskich lekarzy, Piotr Czyż:
– Jeżeli chodzi o oddział pediatryczny, sytuacja jest dramatyczna. Ma on zostać zawieszony. Już taką akcję przeprowadził dyrektor z oddziałem chirurgii dziecięcej i tym samym oddział dziecięcy został definitywnie zlikwidowany. Obawiam się, żeby ten oddział pediatryczny nie podzielił losu chirurgii dziecięcej, której już w Zamościu teraz nie ma. Należałoby zrobić wszystko, żeby te dzieci miały jednak opiekę pediatryczną – mówi.
– Sytuacja w zamojskim szpitalu niepublicznym na pediatrii uległa pogorszeniu na wiosnę tego roku w momencie kiedy pani ordynator oddziału złożyła wypowiedzenie umowy o pracę, do czego ma zresztą absolutnie prawo, ponieważ jest już w wieku emerytalnym – mówi prezes szpitala Mariusz Paszko:
– Spowodowało to również złożenie wypowiedzenia umowy o pracę drugiego lekarza pediatry z dużym doświadczeniem. Ogłosiliśmy konkurs na stanowisko ordynatora oddziału pediatrii. Poszukiwaliśmy również lekarzy m.in. poprzez ogłoszenia w prasie medycznej. Niestety nikt się nie zgłosił. Efektem tego wszystkiego jest to, że od lipca oddział praktycznie zostaje bez kadry lekarskiej. W związku z tym, aby zabezpieczyć bezpieczeństwo dzieci, które byłyby przywożone do tego szpitala, niestety musimy zawiesić działalność oddziału – dodaje.
– 13 maja do wojewody lubelskiego wpłynął wniosek prezesa Zamojskiego Szpitala Niepublicznego o wyrażenie zgody na czasowe zaprzestanie działalności leczniczej w zakresie świadczeń realizowanych przez oddział pediatrii na okres od 1 lipca do 30 września, a więc na trzy miesiące – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka.
– W ślad za tym wnioskiem wystąpiłem do szpital z prośbą o to, żeby uzupełniono propozycję zabezpieczenia realizacji tych świadczeń w tym okresie. Wczoraj otrzymaliśmy kopię umów o współpracy w zakresie zabezpieczenia tych świadczeń – współpracy z trzema szpitalami – szpitalem w Krasnymstawie, Tomaszowie Lubelskim i Biłgoraju. W tej chwili do zamknięcia procedury formalnej i ustosunkowania się do tego wniosku brakuje jeszcze opinii dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia – mówi.
– Jest to, szczególnie dla mnie, bardzo bolesna decyzja, ponieważ nie wyobrażam sobie, żeby miasto Zamość mogło funkcjonować w dłuższym okresie bez oddziału pediatrii. Jest to oddział, który jest od początku działalności szpitala i nigdy w naszych założeniach ani w strategii rozwoju szpitala nie było likwidacji oddziału pediatrii – podkreśla Mariusz Paszko.
– Robiliśmy dodatkowe remonty, odnowiliśmy sale, przygotowaliśmy pokój dla rodziców, żeby mogli przebywać z dzieckiem. Mamy też udogodnienia dla dzieci – jest świetlica wyposażona w telewizor, gry komputerowe. Oczywiście dalej będziemy czynić wszelkie możliwe kroki, żeby pozyskać kadrę medyczną. Zdaję sobie sprawę, że okres wakacyjny nie jest najlepszym momentem do tego typu działań, ale mam nadzieję, że może we wrześniu uda się skompletować osoby, które chciałyby podjąć pracę na tym oddziale – dodaje.
– Moim zadaniem jest takie działanie, żeby w sposób nieprzerwany zapewnić realizację świadczeń w tym zakresie i na pewno tak to będzie realizowane – mówi wojewoda Lech Sprawka.
– Nie ukrywam, że mam taką nadzieję, że może uda się wspólnymi siłami, przy nagłośnieniu tego problemu, pozyskać jakąś kadrę medyczną, która zechce na naszym oddziale pracować, budować go i rozwijać – podkreśla prezes Mariusz Paszko.
Z informacji uzyskanych od prezesa Paszko wynika, że chirurgia dziecięca nie została zlikwidowana. 30 listopada 2014 r. została przekształcono ją w oddział chirurgii dziecięcej jednego dnia.