W tym roku w diecezji kieleckiej będą mogły się odbywać procesje Bożego Ciała. O tym, czy przejdą ulicami miast i wsi, czy zostaną zorganizowane wokół kościołów – zdecydują księża proboszczowie.
Każdy powinien się wcześniej skonsultować z sanepidem i przypominać wiernym o obowiązujących obostrzeniach wynikających z epidemii – informuje ks. Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji kieleckiej.
– W Kielcach już skonsultowaliśmy się z sanepidem, który powiedział, że nie ma przeszkód natury formalnej, byle by były zachowane obowiązujące przepisy sanitarne. Chodzi o utrzymanie między uczestnikami procesji dystansu 1,5 metra lub noszenie maseczek tam, gdzie procesja zgromadzi bardzo dużą grupę osób i zachowanie dystansu nie będzie możliwe – wymienia.
Ksiądz Mirosław Cisowski dodaje, że w Kielcach nie odbędzie się w tym roku największa procesja Bożego Ciała, która przechodziła ulicami miasta.
– Takie było życzenie księdza biskupa Jana Piotrowskiego, ponieważ ta procesja zawsze gromadziła tłumy wiernych. Będzie więc msza święta pod przewodnictwem biskupa kieleckiego o godzinie 11.00 w kieleckiej katedrze, a następnie procesja przejdzie do czterech ołtarzy wokół bazyliki, a nie do kościoła św. Wojciecha, jak w minionych latach – dodaje.
Ksiądz Mirosław Cisowski przypomina także, że zgodnie z aktualnymi przepisami sanitarnymi, wewnątrz świątyń obowiązuje noszenie maseczek i zachowanie limitu jednej osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni.
Boże Ciało obchodzone jest w czwartek, po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Święto służy uczczeniu obecności Jezusa w Najświętszym Sakramencie. W tym dniu wiernym przybliżana jest istota Eucharystii. Ksiądz Mirosław Cisowski dodaje, że tradycje procesji eucharystycznych są znane od średniowiecza.