„Podróże w nieznane” to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, opowiadającej o życiu Stanisława Szwarca-Bronikowskiego – żołnierza AK, reżysera i operatora filmowego, którego pasją były podróże.
Stanisław Szwarc-Bronikowski urodził się w Górkach koło Klimontowa. To pierwsza w Polsce ekspozycja, która relacjonuje jego życiową drogę i dorobek zawodowy.
Na ekspozycji uwagę zwracają przedmioty przywiezione w latach 60-tych i 70-tych z najodleglejszych zakątków świata między innymi z Ameryki Południowej, Australii, czy Nowej Gwinei. Pochodzą one z handlu wymiennego, jaki podróżnik prowadził z tubylcami. W kolekcji Stanisława Szwarca-Bronikowskiego znalazły się przedmioty codziennego użytku plemion pierwotnych takie jak np. dzidy, strzały, biżuteria, minerały, owady, obiekty kultu – powiedziała Weronika Szwarc-Bronikowska córka podróżnika. Jak podkreślała, stanowią one dziedzictwo kulturowe tych ludów i dziś nie mogłyby już zostać przywiezione do Polski.
Tę opinie podziela żona bohatera, Joanna Szwarc-Bronikowska, która poinformowała, że jej mąż bardzo zwracał uwagę na autentyczność przedmiotów pozyskiwanych w trakcie podróży. Jeden z najcenniejszych eksponatów to obraz aborygenów malowany na korze. Pochodzi z lat 60-tych ubiegłego wieku. Unikatowy jest także czerwono-żółty pióropusz wykonany z piór ponad 100 tukanów.
Żona podróżnika dodała, że wystawa jest swoistym testamentem jej męża, który zawsze chciał pokazać swoją kolekcję w swoim ukochanym Sandomierzu, gdzie chodził do szkoły.
Druga część wystawy prezentuje życie podróżnika oraz jego zaangażowanie w walkę o wolną Polskę. Opowiada o tym film biograficzny.
Ekspozycję można zwiedzać do 29 sierpnia.