W tym roku na wezwanie komisji lekarskich stawi się 7 781 osób, z rocznika 2002, ale też 2001, który w ubiegłym roku, z powodu pandemii, nie został w pełni zbadany.
Michał Adamczyk był jedną z pierwszych osób, które uczestniczyły w kwalifikacji. Otrzymał kategorię A, co oznacza, że jest zdolny do służby. Przyznaje, że stawił się z obowiązku, ale nie wyklucza, że w przyszłości może zainteresować się którąś z formacji wojskowych. Mówi też, że nie obawiał się badania, jednak zastanawiało go jak wygląda.
Senator Jarosław Rusiecki, przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej uważa, że to bardzo ważny moment, który jest potwierdzeniem dojrzałości młodych ludzi. Jak podkreśla, tegoroczna kwalifikacja podzielona jest na dwa etapy przez ministra obrony narodowej, aby zachować bezpieczeństwo sanitarne. – Ten pierwszy trwa w Ostrowcu do początku lipca – informuje parlamentarzysta.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz mówi, że kwalifikacja to pewnego rodzaju zabezpieczenie przyszłości bezpieczeństwa kraju, o który nieustannie trzeba dbać.
– Nie ma takiego momentu w życiu danego państwa, by można powiedzieć „wystarczy”. O wolność trzeba zawsze dbać i zabezpieczać sobie ją do przodu – mówi wojewoda.
Płk Jarosław Molisak, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach dodaje, że tegoroczna kwalifikacja to ogromne przedsięwzięcie. Wyzwaniem było zorganizowanie wydarzenia w sposób zgodny z wymogami sanitarnymi.
– Rozpoczynamy to zadanie w taki uroczysty sposób, aby dać sygnał wszystkim mieszkańcom województwa i tym osobom, który muszą się obowiązkowo stawić – mówi szew WSW.
Ppłk Artur Gołębiowski, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sandomierzu informuje, że w samym Ostrowcu na kwalifikację stawi się prawie tysiąc młodych mężczyzn.
– W związku z tym, że w ubiegłym roku z powodu pandemii kwalifikacja została przerwana z rocznika 2001 stawi się ok. 50 proc. mężczyzn – informuje Artur Gołębiowski.
Jak dodaje starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, tegoroczna kwalifikacja została zorganizowana w siedzibie nowo tworzącego się 103. Batalionu lekkiej piechoty WOT.
– Jest mi bardzo miło, że ta wojewódzka inauguracja została zorganizowana w Ostrowcu Św. Gościmy w obiekcie WOT, aby to wydarzenie miało właściwą oprawę i warunki – mówi starosta.
W kwalifikacji udział mogą wziąć też osoby, które planują wstąpić do WOT. Płk Grzegorz Motak, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej przypomina, że w ostrowieckim 103. batalionie jest ok. 600 miejsc.
– Zainteresowanie jest, będziemy chcieli w jak największym stopniu ten batalion uzupełnić do końca roku – informuje Grzegorz Motak.
W czasie inauguracji srebrnym medalem „Za zasługi dla obronności kraju” zostały odznaczone dwie lekarki, które od kilkunastu lat biorą udział w pracach powiatowych komisji lekarskich. Są to Ewa Rabiej-Jamińska i Halina Grudzień.