Kilkoro uczniów liceum ogólnokształcącego opracowało i wdrożyło projekt, dotyczący nowoczesnego zwiedzania Sandomierza przy pomocy kodów QR.
Na wybranych obiektach oraz w innych ciekawych miejscach młodzież umieściła tabliczki z kodem, który po zeskanowaniu przekierowuje na opracowaną przez nich stronę internetową.
Uczniowie uwzględnili m.in. Bramę Opatowską, Ratusz, Zamek Królewski, wzgórze Salve Regina i kilka innych. Na stronie są informacje o miejscu, z którego ściągnięty został kod. Młodzież pisała je w oparciu o wiadomości, znajdujące się w internecie, a w niektórych przypadkach dodała nowe miejsca, które są dla nich ważne. Dotyczy to np. boiska przy Szkole Podstawowej nr 4, które również umieszczono na tej mapie.
– Jest to jedno z bardziej ulubionych przez nas miejsc. Jeśli jakaś młoda osoba przyjedzie do Sandomierza i usłyszy: „spotkajmy się na 5-tce” to oznacza właśnie to miejsce – powiedział Maciej Wolak, jeden z autorów projektu.
Jego zdaniem największą zaletą ich pracy jest to, iż turysta przyjeżdżający do Sandomierza i nie mający pomysłu na zwiedzanie miasta, wystarczy, że zeskanuje jeden kod, a otrzymuje od razu informacje o miejscu, w którym jest. Nie musi sam wpisywać nazwy tego obiektu i szukać w wyszukiwarce. Takiego turystę dalej może poprowadzić mapa, która jest dostępna na stronie internetowej, opracowanej przez uczniów. Jej adres to http://www.przesandomierz.pl.
Autorami projektu, oprócz Macieja Wolaka, jest także Weronika Furdyna, Natalia Kmuk,Stanisław Hajduk oraz Maciej Krakowiak. Uczniowie mieszkają w Sandomierzu i Mielcu, a uczą się w Liceum Społecznym im. Hetmana Jana Tarnowskkego w Tarnobrzegu
Projekt „przeSANDOmierz” został stworzony w ramach olimpiady ogólnopolskiej pn. #zwolnienizteorii.