Od dziś nie trzeba już nosić maseczek na zewnątrz, czyli m.in. na drogach i placach, promenadach, bulwarach. Należy jednak zachować bezpieczny dystans od drugiej osoby, co najmniej 1,5 m. Są też inne długo wyczekiwane zmiany. Czynne mogą być ogródki restauracyjne, a więcej osób może jechać pociągiem, autobusem, tramwajem.
Rząd zniósł obowiązek noszenia maseczek rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii opublikowanym 6 maja w Dzienniku Ustaw. Przepis obowiązuje od dziś (sobota, 15 maja) do 5 czerwca.
Wcześniej rząd zapowiadał, że jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15, możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Jednak, gdy nie udaje się zachować wymaganego dystansu – 1,5 m odległości od drugiej osoby – trzeba ją nosić również na zewnątrz.
Kiedy trzeba założyć maseczkę?
Nadal jednak zakrywać usta i nos należy w środkach transportu publicznego, w samolotach, jak również na terenie nieruchomości wspólnych, np. na klatkach schodowych, w windach oraz w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba, że pracodawca postanowi inaczej.
Zakrywać usta należy w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, poczcie, jak również w kościołach w czasie mszy św. i nabożeństw.
Natomiast bez maseczki można pozostawać w miejscach ogólnodostępnych, czyli na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych. Maseczek nie muszą zakładać kierujący środkiem transportu publicznego oraz motocykliści, którzy używają kasków ochronnych i osoby przewożone. Również dzieci do ukończenia 5. roku życia są nadal z tego obowiązku zwolnione.
Ogródki restauracyjne już czynne
Poluzowanie w gastronomii oraz w transporcie wynika z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które weszło w życie 8 maja br.
Zgodnie z nim, od soboty, 15 maja do 28 maja restauracje oraz lokale gastronomiczne mogą otworzyć dla klientów swoje ogródki na świeżym powietrzu. Klienci muszą jednak zajmować co drugi stolik i odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m licząc od powierzchni stolika.
HARMONOGRAM ŁAGODZENIA OBOSTRZEŃ W MAJU
15 MAJA 2021 (SOBOTA)
Zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.
TRANSPORT ZBIOROWY. 100 proc. liczby miejsc siedzących lub 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy zachowaniu 50 proc. miejsc siedzących niezajętych)
GASTRONOMIA ZEWNĘTRZNA (na świeżym powietrzu). Dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).
KULTURA (kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie na świeżym powietrzu). Maks. 50-procentowe obłożenie
KULTURA (domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury na otwartym powietrzu) – z zachowaniem reżimu sanitarnego
EDUKACJA (szkoły podstawowe i średnie). Nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych, nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich; reżim sanitarny m.in. wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy
SPORT. Obiekty sportowe na świeżym powietrzu – maks. 25 proc. publiczności.
SPORT. Zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi – limit 150 osób
21 MAJA 2021 (PIĄTEK)
KULTURA (kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie) – obłożenie 50 proc., reżim sanitarny, m.in. dystans, dezynfekcja rąk, maseczki; uczestnicy nie mogą spożywać napojów lub posiłków.
KULTURA (domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury w pomieszczeniach) – wznowienie działalności z zachowaniem reżimu sanitarnego.
ROZRYWKA (parki rozrywki na świeżym powietrzu) – obłożenie 50 proc.
28 MAJA 2021 (PIĄTEK)
GASTRONOMIA wewnętrzna – w lokalu. Maks. 50 proc. obłożenia; dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).
IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE w lokalu (m.in. wesela i komunie) – maks. 50 osób (Ważne! Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19)
SPORT (kryte obiekty sportowe, baseny). Dla wszystkich: 50 proc. obłożenia obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni).
SPORT (zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi) – limit do 250 osób
SPORT (siłownie, kluby fitness, solaria) – limit 1 osoba na 15m2, reżim sanitarny
29 MAJA 2021 (SOBOTA)
EDUKACJA (szkoły podstawowe i średnie). Stacjonarnie wszyscy uczniowie; reżim sanitarny: wietrzenie sal na przerwach, dezynfekcja placówek w weekendy
OBOSTRZENIA JUŻ ZŁAGODZONE
W całej Polsce obowiązują jednolite zasady bezpieczeństwa. Można korzystać z obiektów sportowych na świeżym powietrzu przy zachowaniu limitu 50 osób. Obiekty kryte są dostępne dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży przy maksymalnie 50 proc. obłożeniu.
W reżimie sanitarnym otworzyły się galerie sztuki i muzea, z limitem 1 osoby na 15 m2. Klienci wrócili do galerii handlowych i sklepów budowlanych, a goście mogą skorzystać z usług hoteli (przy 50 proc. obłożeniu, bez otwartej strefy restauracyjnej, wellness&spa). Można również zorganizować spotkania lub uroczystości na zewnątrz dla 25 osób. Do limitu osób w imprezach okolicznościowych nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.