– Wierni zawsze zwracają się do Matki Boskiej w sytuacjach trudnych, nie tylko osobistych, ale też społecznych – powiedział biskup Jan Piotrowski.
Dziś Święto Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, głównej patronki miasta. Ordynariusz stwierdził, że słowo Łaskawa oznacza Matkę Boga łaskawie patrzącą na człowieka, rozumiejącą jego troski. Przypomniał, że Matka Boska Łaskawa stała się patronką Kielc z woli radnych, co oznacza potrzebę zwrócenia się także służby publicznej w stronę chrześcijańskich wartości.
– To ogromne zobowiązanie – zaznaczył hierarcha. – Patronowie miast są ich szczególnymi opiekunami, ukazują pewną drogę życia. Jak pisał ostatnio Ojciec Święty Franciszek w liście o świętym Józefie, wskazują nam taką drogę, która jest możliwa do przebycia dla człowieka, wskazują, że nie musi być tak jak zawsze, że mamy wybór, bo są w życiu różne możliwości, nowe technologie, wyzwania różnej natury. I byłoby dziwne, gdybyśmy nie czynili postępu także w wymiarze duchowym. Święci, a szczególnie Matka Boska uczą nas bardzo wiele – powiedział gość Radia Kielce.
Biskup dodał, że tam, gdzie ludzie dokonują mądrych wyborów jest przyszłość. Nie zawsze te wybory są dobrze rozeznane, dlatego trzeba być ostrożnym w osądach.
– Ale myślę, że Bóg dał nam rozum i to jest niekwestionowana w życiu człowieka rzecz. To pragnienie dobra powinno się urzeczywistnić. Dziś, gdy oddajemy cześć Matce Najświętszej Łaskawej Kieleckiej jest czytana ewangelia z Kany i o poszukiwaniu Jezusa przez Jego krewnych. Jest tam rada: uczyńcie wszystko, co mój Syn wam powie. Gdy tymczasem robimy sobie rachunek sumienia, mamy świadomość, że jesteśmy dalecy od spełnienia życzeń Jezusa – powiedział.
Biskup Jan Piotrowski zaznaczył, że wokół Maryi rodziła się od wieków pewna pobożność wiernych, także dzięki wizerunkowi Matki Bożej, który trafił do kieleckiej katedry, jako dar kanonika krakowskiego Wojciecha Piotrowskiego. Dodał, że jednym z aspektów tej pobożności jest to, że Maryja czuwa nad naszym miastem.
Uroczysta msza w Bazylice Katedralnej rozpocznie się dziś o godzinie 19.00. Będą jej przewodniczyć: pochodzący z Kielecczyzny abp Tadeusz Wojda – metropolita gdański, biskup kielecki Jan Piotrowski oraz biskupi pomocniczy Marian Florczyk i Andrzej Kaleta.
Ordynariusz diecezji odniósł się także do inicjatywy Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, aby zaktualizować normy dotyczące wystąpień w mediach osób duchownych. Zaznaczył, że zawsze, należy kierować się odpowiedzialnością i ta zasada powinna dotyczyć nie tylko osób duchownych, ale wszystkich ludzi.
– Ktokolwiek zabiera głos w mediach, niech mówi mądrze i odpowiedzialnie. Życzyłbym sobie, aby tak było na wszystkich płaszczyznach naszego życia – dodał biskup Jan Piotrowski.