Parafia św. Michała Archanioła w Daleszycach ma 800 lat. Świętowanie jubileuszu rozpoczęło się już w ubiegłym roku, ale centralne wydarzenia zaplanowano na lipiec. Będzie to koronacja obrazu Matki Bożej Daleszyckiej koronami papieskimi oraz podniesienie świątyni do godności sanktuarium maryjnego.
Początki parafii sięgają 1221 roku, gdy kościół w Daleszycach ufundował biskup krakowski Iwo Odrowąż – informuje proboszcz parafii, ks. Tadeusz Cudzik.
– Ten kościół stał wtedy na uboczu miejscowości, tak wówczas budowano, by świątynia nie spłonęła w czasie ewentualnych pożarów. Początkowo proboszczowie pełnili też różne funkcje w kurii biskupiej i dojeżdżali do Daleszyc. Na miejscu na co dzień pracował wikariusz – opowiada duchowny.
Z pierwotnego, niewielkiego kościoła, który powstał 800 lat temu zachowało się niewiele.
– To jedynie zachodnia część kościoła, dwie wieże przy głównym wejściu. Potem kościół był wielokrotnie rozbudowywany. Największe zmiany przyniosła przebudowa na początku XX wieku, która zatarła wszystkie cechy pierwotnego kościoła. Obecnie możemy się tylko domyślać, jak ta świątynia mogła wyglądać. Parafia nie dysponuje starymi dokumentami, część z nich jest w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach, część w Krakowie, a nawet w Sandomierzu – opowiada
Parafia w Daleszycach początkowo obejmowała rozległy obszar i była jedyną między obecną katedrą w Kielcach, a Świętym Krzyżem – dodaje proboszcz.
– Z tej naszej parafii wyłoniły się parafie: Cisów, Bieliny, Krajno, Skorzeszyce, Górno, Niestachów i Kaczyn. Obecnie sama parafia w Daleszycach liczy 6 tys. parafian. Tymczasem 800 lat temu, rozległa parafia daleszycka liczyła zaledwie 480 osób – dodaje proboszcz.
Największym skarbem kościoła jest cudowny obraz Matki Bożej Daleszyckiej, uznany z powodu wielu uzdrowień za słynący łaskami. 17 lipca odbędzie się uroczystość koronacji obrazu koronami papieskimi.
– Początków tego obrazu nie znamy, pochodzi on najpewniej z XVI wieku. Przedstawia Matkę Bożą trzymającą Dzieciątko na prawej ręce, w lewej trzyma kwiat. Obraz był bardzo zniszczony w czasie II wojny światowej, po zakończeniu wojny odnawiano go w Krakowie – opowiada proboszcz.
Ksiądz Tadeusz Cudzik dodaje, że modlitewne przygotowania do jubileuszu trwały kilka lat. W związku z rocznicą, odwiedzający świątynię w Daleszycach do 29 września tego roku na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej mogą uzyskać odpust.
W związku z jubileuszem przed kościołem parafianie ufundowali figurę św. Michała Archanioła. Obok świątyni zasadzono też dąb z nasion poświęconych przez papieża Franciszka, podarowany przez Nadleśnictwo Daleszyce.
Natomiast dziś o 20.00 w świątyni odbędzie się koncert pt. „Impresje Świętokrzyskie” z udziałem Łukasza Mazura (piano), Michaela Jonesa (skrzypce), Maxa Kowalskiego (kontrabas) i Kuby Mazura (perkusja). Koncert będzie można oglądać przez media społecznościowe daleszyckiej parafii.