W Parku Nauki Torus w Ciechanowie zainstalowano interaktywny ekran do wyświetlanie obrazów na warstwie suchej mgły. To pierwsza tego typu placówka w Polsce, która dysponuje takim rozwiązaniem. Będzie ono dostępne dla zwiedzających od 4 maja – informuje Urząd Miasta.
Park Nauki Torus w Ciechanowie został otwarty w sierpniu 2019 r. Nazwa placówki pochodzi od znajdującej się tam unikatowej wieży ciśnień, pochodzącej z lat 70. XX wieku – to obiekt wyróżniony ze względu na swą oryginalność w rankingu The World Geography.
Jak przekazał ciechanowski samorząd, „na wystawie stałej w Parku Nauki Torus będzie można zobaczyć na żywo, dotknąć i wypróbować jedno z najnowszych rozwiązań technologicznych współczesnego świata multimediów”. „Ponowne otwarcie już 4 maja. Na zwiedzających czeka technologiczna nowość. Park Nauki Torus stał się pierwszą placówką tego typu w Polsce, w której pojawił się interaktywny ekran mgłowy” – anonsuje nową atrakcję ciechanowski Urząd Miasta.
W informacji wyjaśniono, że ekran mgłowy, który zainstalowano w tamtejszym Parku Nauki Torus, umożliwia „interaktywne kształtowanie jego zawartości”. „To rozwiązanie oparte na opatentowanym pomyśle polskiej firmy specjalizującej się w wyświetlaniu hologramów” – podkreślono w komunikacie.
Według ciechanowskiego Urzędu Miasta, ekran mgłowy ma ponad 5 metrów kw. powierzchni, która w całości wykorzystywana jest do interakcji z użytkownikiem – obrazy wyświetlane są „w powietrzu” na bardzo cienkiej warstwie suchej mgły. „Rozwiązanie to pozwala widzowi przechodzić przez ekran, dotykać go, a przede wszystkim wchodzić z nim w interakcje i poprzez dotyk mieć wpływ na to, co wyświetla” – zaznaczono w informacji.
„Park Nauki Torus to idealne miejsce do upowszechniania nowoczesnych technologii, które będą zmieniać świat w najbliższej przyszłości. Chcemy oferować nie tylko turystom, ale przede wszystkim młodym mieszkańcom miasta możliwość konfrontacji z takimi rozwiązaniami, które inspirują i zachęcają do nauki” – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, cytowany w komunikacie.
Jak podał Urząd Miasta, „dzięki projekcji na mgle można dokładnie obejrzeć konstrukcję wieży ciśnień i samodzielnie przekręcić jej wizualizację tak, aby zajrzeć do torusa z góry”. „Wśród dostępnych dla turystów aplikacji znajdują się też interaktywne gry oraz możliwość obejrzenia fotografii i filmów o mieście. Starsze dzieci będą mogły bez użycia dodatkowych kontrolerów budować wirtualny rurociąg, a młodsze zbierać na czas multimedialne słoiczki z ratuszowym miodem” – wyjaśnił ciechanowski samorząd.
Urząd Miasta zapowiedział, że poza zwiedzaniem od 4 maja wystawy, na której znajduje się m.in. interaktywny ekran mgłowy, uczestnicy zajęć na terenie Parku Nauki Torus będą mogli brać udział m.in. w warsztatach z zakresu chemii, fizyki, biologii, przy czym dla najmłodszych dostępne będą aktywności np. „Klub małego Alchemika”.
Wykonana ze stali konstrukcja wieży cieśnień w Parku Nauki Torus w Ciechanowie składa się z torusa, czyli zbiornika o pojemności 1560 metrów sześc., który kształtem przypomina obwarzanek oraz ze stanowiącej jego wsparcie hiperboloidy jednopowłokowej o wysokości 22 metrów, zbudowanej z siatki 64 rur, której podstawa ma średnicę ponad 11 metrów, a szczyt – gdzie osadzony jest torus – prawie 18 metrów.
Wieża i teren wokół niej został zrewitalizowany w ramach inwestycji prowadzonej od 2017 r. z wykorzystaniem środków unijnych. Inwestycja kosztowała ponad 10 mln zł. W wybudowanym pawilonie dydaktycznym o powierzchni ok. 600 metrów kw. zorganizowano sale edukacyjne przeznaczone m.in. na warsztaty multimedialne rozwijające zainteresowania matematyką, fizyką, chemią i techniką. W obiekcie znajduje się kawiarnia Cafe Pitagoras z widokiem na zrewitalizowaną wieżę ciśnień, park z alejkami i fontanną.
Jak informuje ciechanowski Urząd Miasta, zgodnie z obecnymi obostrzeniami pandemii koronawirusa, funkcjonująca na terenie Parku Nauki Torus kawiarnia prowadzi sprzedaż wyłącznie na wynos – Cafe Pitagoras otworzy swój ogródek restauracyjny 15 maja, a od 29 maja, będzie można skorzystać z oferty kawiarni wewnątrz.