Konstytucja 3 Maja była dokumentem, który dawał nadzieję na silne i niezależne państwo Polskie. Wagę uchwalenia tego aktu prawnego w 230. rocznicę podkreślano także w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie odbywały się dziś uroczystości.
Z powodu pandemii były skromne, najpierw o 10.30 parlamentarzyści, władze miasta i powiatu, a także ostrowczanie modlili się w intencji Ojczyzny w kolegiacie św. Michała. Po Eucharystii przemaszerowano przed Maszt Niepodległości do pobliskiego Parku Miejskiego im. Józefa Piłsudskiego.
Andrzej Kryj poseł Prawa i Sprawiedliwości, z wykształcenia historyk, podkreślał, że Konstytucja 3 Maja była aktem prawnym, który dawał Polsce nadzieję na stanie się krajem nowoczesnym, silnym, niezależnym i suwerennym.
– Konstytucja była nie na rękę sąsiadom, szczególnie Prusom i Rosji – mówił parlamentarzysta.
– Okoliczności, które doprowadziły do uchwalenia konstytucji, były później oceniane krytycznie przez jej przeciwników. Faktem jest, że wszystkie sejmiki wojewódzkie wypowiedziały się za nią, żaden nie zakwestionował założeń konstytucji – przypomina parlamentarzysta i dodaje, że ustawy nie zaakceptowali targowiczanie.
Kiedy uchwalono konstytucję na dworze króla pruskiego wybuchła panika, ponieważ wiedziano, że wzmocni ona Polskę.
Z kolei Jarosław Rusiecki, senator Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że uchwalenie Konstytucji 3 Maja to bardzo znaczące wydarzenie w historii Polski. Przytoczył słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który powiedział, że wartości i idee zapisane w tym dokumencie są zapisane w DNA każdego Polaka.
– Myślę, że to jest ten czas, aby podejmować refleksję nad tym, jak czynić swoje życie, pracę i obowiązki coraz bliższe sprawom Polski, Ojczyzny – mówił senator.
Piotr Dasios, zastępca prezydenta Ostrowca podkreślił, że 3 maja to dzień, w którym upamiętniamy pierwszą w Europie, a drugą na świecie Konstytucję.
– W tamtych czasach pokazała ona, że Polska może być zupełnie innym krajem – powiedział Piotr Dasios.
Z powodu obostrzeń sanitarnych delegacje składające kwiaty zostały przypisane do konkretnych godzin tak, aby zachować dystans społeczny wśród uczestników uroczystości.