O okrutnych prześladowaniach chrześcijan od początku istnienia tej religii do czasów współczesnych mówił biskup Jan Piotrowski podczas homilii wygłoszonej w kieleckiej katedrze w Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.
Podkreślił, że doświadczyli tego także chrześcijanie, w tym kapłani i siostry zakonne z różnych zgromadzeń żyjący w bolszewickiej Rosji, hitlerowskich Niemczech i powojennej Polsce. Dodał, że podczas II wojny światowej nie było takiej diecezji, która by nie poniosła szkód w osobach duchownych i konsekrowanych.
– Niektóre z nich zostały wręcz zdewastowane zaplanowaną niemiecką eksterminacją duchowieństwa. Zamorzeni głodem, powieszeni, utopieni, rozstrzelani, spaleni żywcem, zmarli z powodu chorób lub wycieńczenia katorżniczą pracą, ale do końca wierni Chrystusowi. Na zawsze pozostali ewangeliczną solą i światłem świata nawet tam, gdzie było piekło na ziemi – mówił.
Dodał, że spośród kieleckich kapłanów i kleryków, 25 zginęło w obozach koncentracyjnych.
– Boski Nauczyciel nie ukrywał przed apostołami ceny naśladowania Go. „Jeśli świat was nienawidzi, wiedzcie, że mnie wpierw znienawidził. Gdybyście byli z tego świata, świat by was kochał, jako swoją własność (…). Jeżeli mnie prześladowali, to i was prześladować będą” – cytował hierarcha.
Biskup Jan Piotrowski odniósł się także do czasów współczesnych.
– Co więcej, dzisiejsza niechęć do Kościoła i do kapłanów, a nawet nieskrywana wrogość lansowana tubami tragarzy lewackich ideologii nie jest nowością, ale jest echem przestępczych i nigdy nie osądzonych działań z przeszłości, z minionej epoki – mówił.
Podkreślił jednak, że św. Jan Paweł II uczył, iż Kościół musi być mężny, nie może się zniechęcać i zaprzestawać głoszenia ewangelii.
– Miejmy też cywilną odwagę, aby nie fałszować historii, a nawet wyrzucać jej z programu szkolnego nauczania. Demony zbrodni wciąż drzemią, a powojenna historia, nawet ta bardzo bliska, zna ich nazwiska oraz ich liczne zbrodnie. Kiedy z horyzontu ich życia zniknął Bóg, szeroko otwarły się pomysły na nienawiść i zbrodnie, wojny i zamachy terrorystyczne, a także obsesyjna pogarda do poczętego życia – mówił biskup Piotrowski.
Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego został ustanowiony przez Episkopat w 2002 roku.