Niewielu rolników z województwa świętokrzyskiego złożyło dotąd wnioski o dopłaty bezpośrednie. Termin składania wniosków minie 17 maja, tymczasem dotąd urzędnicy otrzymali jedynie 1/4 wszystkich podań, jakie wpłynęły rok temu.
To może wynikać ze zmian wprowadzonych w tym roku przy składaniu wniosku. Niewykluczone, że nie wszyscy beneficjenci się o nich dowiedzieli.
Zdaniem Józefa Cepila, dyrektora oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, część rolników może być przekonana, że przy składaniu wniosków obowiązują podobne zasady, jak rok temu. Wówczas było tak, że jeśli w gospodarstwie nic się nie zmieniło, to wystarczały oświadczenia złożone wcześniej. Jednak w tegorocznym naborze takie oświadczenia nie są już uwzględniane i trzeba złożyć wniosek o płatność. Druga ważna zmiana polega na tym, że wnioski o dopłaty bezpośrednie można składać wyłącznie w formie elektronicznej.
– Nie ma już papierowych, spersonalizowanych wniosków z mapami jako załączniki, które otrzymywali rolnicy. W tym roku do nikogo taki zestaw dokumentów do wypełnienia nie dotrze, wszystko trzeba wypełnić w Internecie – zaznacza dyrektor Józef Cepil.
Dla rolników, którzy mają problem z dostępem do komputera i Internetu, bądź mają wątpliwości przy wypełnianiu wniosku, we wszystkich biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także w oddziale regionalnym w Kielcach przygotowano specjalne stanowiska. W takich punktach pomocy można wypełnić i złożyć wniosek wraz z pracownikiem agencji. Wcześniej trzeba umówić termin wizyty telefonicznie, aby nie tworzyły się kolejki przed siedzibami biur.
– Mniejszy, jak dotąd, odsetek wniosków o dopłaty rzeczywiście może wynikać z tego, że rolnicy czekali na wersję papierową tych dokumentów – przyznaje Artur Konarski, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych i przewodniczący komisji rolnictwa w sejmiku województwa świętokrzyskiego.
Jego zdaniem, akcja informacyjna o zmianach w systemie składania wniosków była dobrze przeprowadzona, kierownicy biur ARiMR przekazywali te wiadomości do różnych instytucji, sołectw i do radnych. Przypomniał, że wiele wniosków jest składanych w ostatniej chwili.
– Rolnicy mają teraz dużo pracy na polach i w sadach, i odkładają formalności na później – zauważył.
Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie minie 17 maja. Za każdy dzień przekroczenia tego terminu odliczany jest 1 proc. przyznanej płatności.
W województwie świętokrzyskim średnia dopłata do hektara wynosi od 500 do 900 zł, co zależy od gospodarstwa i rodzaju upraw.
Szczegółowe informacje na temat naboru można uzyskać korzystając z bezpłatnej infolinii 800 380 084. Numer czynny jest w dni robocze od 7.00 do 19.00, a w soboty od 10.00 do 16.00.
W ubiegłym roku w województwie świętokrzyskim rolnicy złożyli prawie 83 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie.