Decyzje o terminie organizowania pierwszej komunii świętej w diecezji sandomierskiej maja podejmować wspólnie rodzice z proboszczami poszczególnych parafii. To od nich zależy, czy uroczystości odbędą się w maju w ograniczonej formie, czy zostaną przełożone na późniejszy termin.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz podkreśla, że ważne jest respektowanie przepisów sanitarnych, przede wszystkim liczby osób, które mogą jednorazowo przebywać w kościele, dystansu oraz noszenia maseczek. Każda decyzja o zorganizowaniu komunii musi być wcześniej skonsultowana z sanepidem. Biskup nie wyklucza możliwości udzielania pierwszej komunii świętej, w sposób indywidualny, albo w bardzo małych grupach.
– W większych parafiach msze święte odbywają się częściej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na każdej z nich do komunii podeszło kilkoro dzieci. Możliwości jest bardzo wiele. Teoretycznie mamy na to czas do końca roku. Mam nadzieję, że tak jak i w ubiegłym roku uda się to wszystko dobrze i bezpiecznie zorganizować – stwierdził biskup.
Hierarcha dodał, że kluczowym momentem do podejmowania dalszych decyzji w sprawie pierwszych komunii świętych będzie wznowienie nauki w szkołach. Wtedy także można będzie pomyśleć o wznowieniu bierzmowania.
Obecne normy przewidują, że w kościele może przebywać jedna osoba na 20 metrów kwadratowych.