– Mamy te same wizje Polski, te same programy, ale oczywiście są obszary, w których różnimy się od naszych koalicjantów – stwierdziła Renata Janik.
Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego zaznaczyła, że sobotnia konwencja Porozumienia Jarosława Gowina absolutnie nie może być początkiem końca Zjednoczonej Prawicy. Jak podkreśliła na antenie Radia Kielce, ugrupowania prawicowe idą wspólną drogą, natomiast konwencja Porozumienia była zaproszeniem do współpracy środowisk, które mają podobne wizje kraju. – Myślimy o Polsce poważnie i chcemy nasz program realizować razem z koalicjantami – dodała.
Odpowiadając na pytanie, co oznaczała zapowiedź Jarosława Gowina o konieczności budowania nowej centroprawicy, Renata Janik stwierdziła, że obecnie żyjemy w trudnej rzeczywistości, uwarunkowanej pandemią, dlatego należy przygotować się na zmiany w naszym życiu.
– Będziemy musieli na nowo poukładać swoje życie: gospodarcze, społeczne i polityczne, abyśmy mogli szybko stanąć na nogach, jako kraj, chociaż widzimy, że w tej trudnej sytuacji rząd pod kierunkiem Mateusza Morawieckiego świetnie sobie radzi – powiedziała.
Renata Janik odniosła się też do zaprezentowanych przez szefa Porozumienia propozycji odejścia w energetyce od węgla oraz konieczności rozwoju mieszkalnictwa. Zaznaczyła, że wszelkie działania naszego kraju powinny być prowadzone zgodnie z polityką Unii Europejskiej.
– Natomiast, jeśli chodzi o mieszkalnictwo, to ten program doskonale się już rozwija, również w naszym regionie powstają pierwsze SIM-y (Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe) i mam nadzieję, że takich wspólnot będzie coraz więcej. Jest to bardzo ważne, aby ci wszyscy, którzy nie mają dziś zdolności kredytowych, ale mogą płacić czynsz, mogli takie mieszkania mieć, bo są one gwarantem poczucia bezpieczeństwa – stwierdziła.
Odpowiadając na pytanie, czy propozycja łagodnego rozdziału państwa od Kościoła może różnić światopoglądowo Porozumienie od Prawa i Sprawiedliwości wicemarszałek stwierdziła, że jej ugrupowanie nie wychodzi poza zapisy konstytucji oraz konkordatu.
– Państwo i Kościół mogą posiadać zbieżne obszary działania, np. w propagowaniu wartości chrześcijańskich, co czynią na różne sposoby. Państwo poprzez ustawodawstwo i politykę, a Kościół poprzez przewidywanie i nauczanie. Wzorem tej postawy jest papież Franciszek, który nawołuje do otwartości Kościoła na wszystkie środowiska – dodała.
Wicemarszałek województwa uważa, że koalicja Zjednoczonej Prawicy wytrwa do końca kadencji w 2023 roku, ponieważ jest na tyle spójna, że nie będzie konieczności przeprowadzenia przyspieszonych wyborów parlamentarnych.