18 kwietnia przypada Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Wydarzenie organizowane jest już po raz piąty i rozpoczyna Tydzień Biblijny. Wśród wiernych zdania dotyczące czytania Biblii są podzielone. Wiele osób twierdzi, że lektura Pisma Świętego jest bardzo trudna, a często także niezrozumiała.
Ich zdaniem w kościele zdecydowanie częściej powinno się tłumaczyć, jak rozumieć dane fragmenty. Niektórzy podkreślają, że w Biblii można znaleźć odpowiedź na wszystkie nurtujące nas pytania.
Zdaniem księdza Stanisława Sadowskiego, biblisty, zastępcy moderatora Dzieła Biblijnego Diecezji Kieleckiej oraz wikariusza parafii katedralnej, w społeczeństwie da się zaobserwować wzrost zainteresowania lekturą Pisma Świętego.
– Widać pewną dynamikę wzrostu. Zawsze znajduje się grupa ludzi, która szuka głębszego zrozumienia i wyjaśnienia tego, co skrywa Pismo Święte. Niektórzy szukają swego rodzaju kluczy do jego zrozumienia. Biblia jest księgą napisaną w konkretnym czasie, w zupełnie innym kontekście kulturowym, dlatego współcześnie jest nam zdecydowanie trudnej zrozumieć przesłanie tej księgi – wyjaśnia.
Ksiądz Stanisław Sadowski zaznacza, że w ramach Tygodnia Biblijnego organizowane są różne ciekawe inicjatywy, mające zachęcić wiernych do lektury Słowa Bożego.
– W bazylice katedralnej w Kielcach, w cyklu spotkań odbywających się co dwa tygodnie będziemy rozważać ewangelię według św. Marka. Rozpoczniemy w najbliższy czwartek mszą o godzinie 18.00. Szczegóły i opis wydarzeń dotyczących Tygodnia Biblijnego dostępne są między innymi stronie internetowej parafii katedralnej – dodaje.
Tydzień Biblijny inaugurowany tzw. Niedzielą Biblijną obchodzony jest w polskim kościele od 2008 roku.