Hektar lasu posadzili wolontariusze z Enei Elektrowni Połaniec razem z Nadleśnictwem Staszów. Osiem tysięcy sadzonek dębu od dzisiaj rośnie na terenie lasu w Szczece w gminie Rytwiany.
Nadleśniczy Adam Lubera powiedział, że odnawianie lasu jest bardzo ważne. Chodzi o to, aby żadna powierzchnia, z której zostaną wycięte drzewa, nie pozostała bez nich.
– Są różne poglądy na to, czy posadzenie nowych, małych drzew asymiluje dwutlenek węgla w takim stopniu, jak duże drzewa, ale myślę, że najważniejsze w naszej pracy jest to, że dbamy o każdy hektar lasu i nie pozostawiamy po sobie niczego, co nie jest odnowione. W tym roku posadzimy 161 hektarów nowego lasu – podkreślił nadleśniczy.
W zarządzie nadleśnictwa Staszów jest 20 tys. hektarów lasów. Co roku stare pokolenie wymienia się na nowe. Dotyczy to powierzchni od 100 do około 150 hektarów.
– Las, w zależności od gatunku, rośnie od 100 do 130 lat. Sadzonki dębu, wykorzystane dzisiaj do posadzenia nowego lasu, są dwuletnie i pochodzą z naszej szkółki w Czernicy – poinformowała Joanna Drożdżowska z Nadleśnictwa Staszów.
Jednym z wolontariuszy przy sadzeniu drzewek był Arkadiusz Bobrowski, który powiedział, że każdemu powinno zależeć na tym, aby dbać o tereny zielone i powiększać je.
– Las jest dla nasz wszystkich dobrem. Możemy mieć tu kontakt z naturą i oddychać świeżym powietrzem, dlatego takie inicjatywy trzeba wspierać – stwierdził nasz rozmówca.
Bogusław Rybacki, prezes zarządu Enea Elektrownia Połaniec podkreśla, że poprzez różne proekologiczne inicjatywy firma chce odejść walczyć ze społecznym przekonaniem, że energetyka cieplna to tylko wykorzystanie takich zasobów, jak węgiel. Przypomniał, że elektrownia wykorzystuje też agrobiomasę i odpady niepełnowartościowego drewna. Posiada największy blok energetyczny, korzystający wyłącznie z biomasy.
– Zależy nam na tym, by dbać o środowisko naturalne. To rodzaj obiegu zamkniętego. Zużywamy, korzystamy z natury ale też chcemy dać trochę od siebie – dodał prezes.
Elektrownia w Połańcu, należąca do Grupy Enea, jest uznawana w branży energetyki za pioniera wielu działań, związanych z ochroną środowiska. W elektrowni systematycznie wprowadzane są liczne rozwiązania, które ograniczają zużycie paliw i minimalizują oddziaływanie na środowisko. Dodatkowo, zakład chętnie angażuje się w zarybianie, a wolontariusze co roku przeprowadzają akcje sprzątania brzegu Wisły i okolicznych rzek. Akcja „Sadzimy kolejne pokolenie lasu” to część wieloletniego programu Grupy Enea.
W dzisiejszym sadzeniu lasu wzięło udział około 20 osób. Mimo deszczowej pogody oraz chłodu żaden z wolontariuszy nie zrezygnował. Akcja odbyła się w ramach ogólnopolskiej kampanii „Łączą nas drzewa”.