Przy pomniku Trzech Krzyży Katyńskich w Hucie Szklanej w gminie Bieliny, wiązanki kwiatów i znicze złożyli świętokrzyscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa i samorządowcy.
W tym roku obchodzimy 81. rocznicę wymordowania przez sowietów niemal 22 tys. jeńców wojennych, oficerów a także przedstawicieli inteligencji.
Senator Krzysztof Słoń, stwierdził, że Zbrodnia Katyńska to wydarzenie, które nie miało precedensu.
– Dziś chcemy o tym pamiętać i wszystkim o tym przypominać. To element naszej tożsamości narodowej. Jeśli o tym zapomnimy, to kamienie na Świętym Krzyżu wołać będą o to, aby ta pamięć o polskich oficerach pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje nigdy nie zginęła. To krwawy i tragiczny element naszej historii, ale niezbędny do tego, abyśmy kształtowali nowe pokolenia, świadome tego jak bardzo ważne jest mocne państwo, które potrafi zapewnić bezpieczeństwo dla swoich obywateli – podkreślił.
Poseł Agata Wojtyszek z Prawa i Sprawiedliwości, podkreśliła, że między innymi dzięki takim wyjątkowym miejscom jak Świętokrzyska Golgota Wschodu, region pamięta o tragicznych wydarzeniach z 1940 roku.
– To niezwykle istotne, abyśmy przekazywali dalej pamięć historyczną następnym pokoleniom. Zbrodnia Katyńska przypomina nam jak trudna była droga Polski do niepodległości, oraz jak wielu naszym sąsiadom zależało na wyniszczeniu polskich elit, po to, aby zawładnąć naszym państwem – zaznaczyła.
Sławomir Kopacz, wójt Bielin stwierdził, że pamięć o tych wszystkich, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi to nasz moralny obowiązek.
– Każdego roku pod tym pomnikiem gromadzi się liczna grupa młodzieży z terenu gminy Bieliny. Niestety teraz z uwagi na pandemię COVID-19 musimy te uroczystości obchodzić w skromniejszym gronie. Mimo to, pamięć historyczna o tych wydarzeniach poprzez dyrektorów szkół, nauczycieli i zajęcia edukacyjne jest przekazywana – dodaje.
Wójt Bielin zaznacza, że gmina rozważa pozyskanie środków finansowych z nowej perspektywy unijnej na kompleksową przebudowę pomnika Świętokrzyskiej Golgoty Wschodu.
Uroczystości w Hucie Szklanej rokrocznie współorganizuje Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska. Jak powiedziała jego prezes Anna Łakomiec, przy Trzech Krzyżach w Hucie Szklanej gromadzimy się w modlitwie za wszystkich mieszkańców ziemi świętokrzyskiej, którzy zginęli w 1940 roku.
– Jako stowarzyszenie już od 30 lat pamiętamy o naszych dziadkach, ojcach, którzy zostali zamordowani na nieludzkiej ziemi – mówi.
Zdaniem Rafała Nowaka, wicewojewody świętokrzyskiego, strata elity II Rzeczpospolitej, jaka dokonała się 81 lat temu jest niebywałą tragedią. Jak wyjaśnia, dla Związku Radzieckiego, przedstawiciele polskich elit byli zagrożeniem, które w bestialski sposób postanowili zlikwidować, po to, by pozbawić Polaków światłego przewodzenia naszemu narodowi.
W uroczystościach wziął także udział Tomasz Jamka, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, który stwierdził, że przez lata PRL, pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej była zakazana, dlatego po 89 roku, przekazywanie prawdy o tych tragicznych wydarzeniach jest obowiązkiem wszystkich Polaków.