Czy już rozpoczął się sezon na działkach? Co teraz należy robić, jakie prace są najpilniejsze?
O tym dziś w Aktualnościach Dnia do godziny 9.00. Kontakt do nas: 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest piątek, 16 kwietnia, 106. dzień roku.
Do końca roku zostało 259 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:42
Zachód słońca w Kielcach: 19:33
Dzień trwa 13 godzin i 51 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 godziny i 32 minut.
Imieniny obchodzą: Benedykt, Bernadeta, Julia oraz Cecylian, Charyzjusz, Erwin, Erwina, Feliks, Joachim, Kalikst, Kwintylian, Ksenia, Lambert, Lamberta, Leonid, Marcjalis, Optat, Publiusz, Saturnin, Turybiusz, Urban
*****
Przysłowie na dziś:
„Kiedy w kwietniu słonko grzeje, rolnik nie zubożeje”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Sapera
Dzień Włókniarza
Europejski dzień kontroli prędkości
Święto Wojsk Inżynieryjnych
Światowy Dzień Walki z Niewolnictwem Dzieci
*****
PIĄTEK, 16 KWIETNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1864 r. – ZAWICHOST: na północ od Zawichostu rozbity został drobny oddziałek powstańców, z których 3 dostało się do niewoli, a część uszła w góry Świętokrzyskie.
1895 r. – urodził się Czesław Kaczmarek późniejszy biskup kielecki.
1944 r. – II WOJNA ŚWIATOWA:
-placówka zrzutowa „Pietruszka” z Obwodu Sandomierz przyjęła w nocy z 16 na 17 zrzut lotniczy. Zrzucono: 27 pistoletów, 20 granatów ręcznych, 8 granatów przeciwpancernych, 100 kg plastiku i 2 paczki mundurowe.
– placówka zrzutowa „Grab 1” z Obwodu Opatów przyjęła w nocy z 16 na 17 kwietnia zrzut lotniczy. Przyjęto: 2 km, 42 pm, 24 pistolety, 48 granatów ręcznych, 2 radiostacje, 2 odbiorniki, 2 paczki mundurowe i 100 kg plastiku.
-OGLĘDÓW: po okradzeniu przez bojówkę partyjną BCh magazynu Armii Krajowej w Ociesękach oddział partyzancki „Wybranieccy” dowodzony przez Mariana Sołtysiaka Barabasz” otrzymał rozkaz odzyskania zrabowanej broni. Oddział „Barabasza” kierując się informacjami uzyskanymi od mieszkańców skierował się w kierunku Rakowa. We wsi Życiny natrafiono na część zrzutowej broni którą odebrano. Dalsze ślady prowadziły do Korytnicy i Oględowa. Procedura przyjęta przez oddział wyglądała następująco: zwiad konny otaczał wsie lub pojedyncze domy, a reszta oddziału przeprowadzała sprawdzanie domów co do których posiadano informacje, że ich właściciele mogli brać udział w kradzieży. 16 kwietnia 1944r. „Wybranieccy” dotarli do Oględowa między Kurozwękami, a Staszowem. Grzegorz Świerczyński „Grześ” ze zwiadu stał na ubezpieczeniu. Chciał zatrzymać człowieka który wydawał mu się podejrzany, ale ten strzelił do niego zabijając na miejscu. Oddział natychmiast zarekwirował podwodę i ciało partyzanta zostało przewiezione do Widełek. Zastrzelony partyzant został pochowany na cmentarzu w Cisowie. Podczas operacji odzyskano jedynie 9 stenów i 1 rkm.
*****
PIĄTEK, 16 KWIETNIA: W POLSCE
1914 r. – otwarto Stadion Miejski w Krakowie.
1919 r. – wojska polskie stoczyły krwawe boje z bolszewikami pod Lidą.
1921 r. – uruchomiono połączenie lotnicze Warszawa-Paryż.
1922 r. – Niemcy i Rosja Sowiecka zawarły traktat w Rapallo, anulujący wszelkie wzajemne roszczenia finansowe, zapowiadający nawiązanie stosunków dyplomatycznych oraz ścisłą współpracę gospodarczą.
1927 r. – Polskie Radio po raz pierwszy transmitowało w południe Hejnał mariacki z Krakowa.
1939 r. – wszedł do służby okręt podwodny ORP „Sęp”.
1943 r. – II wojna światowa: Rząd Polski na Uchodźstwie zwrócił się do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o zbadanie okoliczności zbrodni katyńskiej.
1952 r. – władze komunistyczne wydały wyrok śmierci na dowódcę Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej gen. Augusta Fieldorfa „Nila”.
1991 r. – odbyła się pierwsza sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
*****
PIĄTEK, 16 KWIETNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dziś ruszają zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla 55-latków, którzy na początku roku nie wypełnili formularza zgłoszeniowego na szczepienie. Rejestracja odbywa się przez internet, infolinię 989, SMS-em pod numer 880-333-333 lub w punktach szczepień.
# # #
Dziś Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie świętuje 30-lecie istnienia. Patronat Honorowy nad jubileuszem GPW objął prezydent Andrzej Duda, którego wystąpienie otworzy uroczystości. Przewidziano w nich także udział wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina.
Jak przypomina GPW, 12 kwietnia 1991 roku Minister Przekształceń Własnościowych i Minister Finansów złożyli podpisy pod aktem założycielskim GPW, co stało się symbolem przełomowych przemian gospodarczych i odrodzenia rynku kapitałowego w wolnej Polsce. Cztery dni później, 16 kwietnia odbyła się historyczna dla losów GPW sesja inauguracyjna, na warszawskim parkiecie zadebiutowało pięć spółek.