Oficjalne otwarcie Zakładu Aktywności Zawodowej dla osób niepełnosprawnych odbyło się dziś w Sandomierzu. Placówkę prowadzi Caritas Diecezji Sandomierskiej. Powstała przy prawie półmilionowym dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śwoiętokrzyskiego.
Działalność zakładu opiera się na prowadzeniu kuchni, w której codziennie powstają posiłki dla ubogich. Prowadzona jest także wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Część osób pracuje natomiast w dziale gospodarczym – dbają o czystość i porządek w obiekcie i na zewnątrz.
Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego powiedziała, że Zakład Aktywności Zawodowej to wspaniałe miejsce, ponieważ łączy rehabilitację zawodową i społeczną osób, które tego potrzebują. Jest to też wsparcie dla całych rodzin.
– Jako zarząd województwa dokładamy wszelkich starań, aby wspierać tego typu miejsca, ale bez ogromnej pracy dyrektora Caritas Diecezji Sandomierskiej oraz pracowników nie byłoby tego zakładu. Mam nadzieję, że ten wysiłek przełoży się na wymierne korzyści dla osób niepełnosprawnych i każdy znajdzie tu coś dla siebie – stwierdziła.
Wicemarszałek poinformowała też o przyznaniu przez zarząd województwa dodatkowych pieniędzy na rzecz Zakładu Aktywności Zawodowej. To kwota ponad 180 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pozwoli na zatrudnienie kolejnych 11 niepełnosprawnych osób. Obecnie w ZAZ pracuje 19 pracowników.
Poświęcenia Zakładu Aktywności Zawodowej dokonał biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który stwierdził, że Kościół musi wychodzić naprzeciw osobom, mającym problemy ze znalezieniem zatrudnienia.
– Praca to nie tylko źródło utrzymania, ale też godność, jeśli jest właściwie wykonywana – powiedział biskup.
Jak dodał, Zakład Aktywności Zawodowej ma przed sobą jeszcze jedną, ważną rolę. Będzie stymulował dobroczynność w diecezji.
– Pracujący tu ludzie będą potwierdzeniem tego, że warto pomagać innym. Jeśli coś mam, to daję, ale mogę też liczyć na pomoc innych. Chciałbym, aby ten zakład funkcjonował w taki sposób – stwierdził biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Hierarcha podziękował całemu zarządowi województwa oraz sponsorom za wsparcie finansowe, dzięki któremu to miejsce mogło powstać.
Podczas uroczystości głos zabrała Mariola Latawiec, lekarz i matka jednego z pracowników Zakładu Aktywności Zawodowej z zespołem Downa. Jej wystąpienie było spontaniczne i bardzo emocjonalne. Powiedziała, że zakład jest wielkim dobrodziejstwem dla osób niepełnosprawnych.
– Dzięki tej pracy mój syn ma zorganizowany dzień, ma po co wstać, ma cel i realizuje się w tej pracy. Zawsze chciał być kucharzem i kelnerem. To jego pierwsza praca, a nie zabawa w nią czy wolontariat. To, że mój syn pracuje i zarabia daje mu poczucie dorosłości i niezależności. Może kupić coś za własne pieniądze i zrobić komuś prezent – powiedziała Mariola Latawiec.
Ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej powiedział, że patrząc na zadowolonych pracowników i na to, jak angażują się w pracę, jak bardzo ją przeżywają, wywołuje u niego wzruszenie. Dodał, że Zakład Aktywności Zawodowej powstał w odpowiedzi na sygnały od rodziców. Po skończonej nauce w szkole, osoby niepełnosprawne nie miały co ze sobą zrobić. W zakładzie nie brakuje osób, które do tej pory siedziały wyłącznie w swoich domach, a teraz integrują się z innymi ludźmi i mogą mieć satysfakcję z wykonywanych obowiązków, czują się potrzebni.
W województwie świętokrzyskim działa sześć zakładów aktywności zawodowej.