Dziś przypada 1055. rocznica chrztu Polski oraz trzecia rocznica państwowego Święta Chrztu Polski, którą ustanowił Sejm 22 lutego 2019 roku. Za oficjalną datę chrztu Polski uznaje się 966 rok, a więc datę przyjęcia chrztu przez Mieszka I. I to właśnie to wydarzenie uznaje się za początek polskiej państwowości.
Również Wiślica jest szczególnym miejscem na upamiętnienie tego wydarzenia z uwagi na długowieczną historię. Nazywana jest kolebką chrześcijaństwa na ziemiach polskich.
– Wiślica to bardzo ważny punkt chrześcijaństwa na naszej świętokrzyskiej ziemi – mówi Jarosław Jaworski, burmistrz Wiślicy. Przypomina, że kilka tysięcy lat temu na terenie dzisiejszej Wiślicy osiedliły się plemiona słowiańskie. Legenda „Żywot św. Metodego” podaje, że ok. 880 roku książę Wiślan – Wiślimir przyjął chrzest z rąk misjonarzy św. Cyryla i Metodego.
– Zapisane w dokumencie wydarzenia z tamtych czasów jasno precyzują, że to tutaj, właśnie w Wiślicy, czyli około 90 lat wcześniej niż oficjalnie książę Mieszko I, chrzest przyjął ówczesny książę, który władał państwem Wiślan. Jest wiele informacji i zapisów, że Wiślica była ośrodkiem i stolicą ówczesnego Państwa Wiślan – zaznacza.
Dodaje, że z przekazów i opisów dowiadujemy się, że był to pogański książę, który urągał chrześcijanom.
– Metody namawiał go, żeby zmienił wiarę, przyjął chrzest, żeby nie było tak, że siłą zostanie ochrzczony. Ostatecznie książę wraz ze swoim dworem przyjął chrzest – dodaje.
Burmistrz mówi, że o tych wydarzeniach świadczy chociażby obecność zabytkowej misy chrzcielnej o średnicy 4,5 m i głębokości 37 cm.
– Misa chrzcielna była badana w latach 60. XX w. przez prof. Zofię Wartołowską. Jest też naczynie – puchar do polewania wodą. Wiem, że w obecnej chwili środowisko naukowe jest podzielone jeśli chodzi o przeznaczenie tej misy. W Polsce są dwie takie misy. Nasza wiślicka i misa w Katedrze Poznańskiej, która ma identyczne wymiary i datowana 100 lat później niż nasza – dodaje.
Dzieje Wiślicy sięgają IX w., gdy była centralnym ośrodkiem państwa Wiślan. Tutaj przecinały się ważne szlaki handlowe, co spowodowało, że Wiślica stała się liczącym ośrodkiem gospodarczym, politycznym, a nawet kościelnym.